| Skarr a întrebat:

Am un ryzen 5 3600 si vreau sa ii cumpar un cooler aftermarket. M-am uitat si ma gandeam la un arcitc frezzer 34 eSports duo. Am auzit ca e cel mai bun in pretul asta. Pareri?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, ar merge, nu am avut pana acum personal, insa stiu ca sunt fiabile atata vreme cat nu le supraincarci, ceea ce nu e cazul la tine, daca ramai la acele piese.+ OC.

Apropo, ca ziceai de 4.2

Probabil nu o sa poti scoate mai mult de 4.1, si asta cu 1.45V
Nu chiar orice model se poate ridica la 4.2, depinde ce model ai prins.
Daca primesti erori, coboara la 4.1, si incearca maxim cu 4.15.

La pasta foloseste Arctic MX-4, sau Noctua NT-H1, si ai grija cata aplici.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"e cel mai bun in pretul asta" - de acord cu tine

| NLS a răspuns:

Arata relativ bine din specificatii.
Eu am Noctua D14, si nu as putea cumpara un brand care nu da informatii despre cat aer misca, nici macar pe pagina oficiala.

Citeste mai multe reviewuri de dincolo inainte sa te arunci.

| Skarr explică (pentru NLS):

Acum ca ma gandesc s-ar putea sa nu imi dupa sursa. Am sursa de 500w si cred ca deja sunt la limita. Ce sursa imi recomanzi sa-mi iau? sa nu fie nici prea scumpa un 300 maxim

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Care era placa video și restul pieselor pe care intenționezi sa le adaugi în viitor (stocare, ventilatoare)? ca sunt pe tableta momentan și nu pot vedea celelalte întrebări.
În principiu ar ajunge o sursa solida cu 550W (Seasonic, la ~ 285 Ron), dar putem calcula destul de exact și puterea și amperajul @12V (din acest rail se aprovizionează placa video și procesorul) dacă insiri componentele aici.
Și poate găsim ceva cu 600, care sa merite.

| Skarr explică (pentru NLS):

Am văzut un corsair de 650w și e 314. Am ryzen 5 3600. Rx 580. Am 4 ventilatoare de 120mm. O sursa de la thermaltake de 500w. Și o sa-mi iau un cooler arctic freezer 34 eSports duo. Dar nu știu dacă mai duce și coolerul sursa asta. Adică cred ca deja sunt la limita și dacă iau coolerul și duc și procesorul in 4.2 GHz. Nu cred ca tine ( ma refer sa țină in full load si am auzit undeva ca e bine sa folosească maxim 80% din puterea sursei ) Și m-am gândit ca 650w e și la 314. Am zis ca îmi ajunge și dacă fac upgrade in viitor.

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Https://outervision.com/b/5UQOUe

cu OC, daca placa video are si ea frecventa mare, poti ajunge la un load de 550-560W.

Si pentru asta e bine sa pui o sursa de 600 sau 650 W, cu mai mult de 41A pe linia de 12V.

Uita-te de asemenea ca sursa pe care o vrei sa aiba un singur rail de 12V, (cand consumul placii video e mare, e mai indicat asa.)

Corsair as lua si eu daca e vorba despre OC.

| Skarr explică (pentru NLS):

De redragon ce zici? Am gasit de 600w 80+ bronze la 280 si e full modulara ceea ce ma ajuta pentru ca nu am asa mult loc de cable management in spate si nu ar mai trebui sa le inghesui. Uite te si zi mi daca e ok : https://www.pcgarage.ro/surse/redragon/rgps600w-m-80-plus-bronze-600w/

| Skarr explică (pentru NLS):

Mersi de ajutor. Ești nr. 1

| Skarr explică (pentru NLS):

De cateva zile ma tot gandesc daca sa iau redragon totusi :// adica nu gaeseti nimic pe internet despre ea. Si mi e frica sa nu se arda si sa mi ia si pc u cu ea sau sa Ii scada puterea. Dar parca nu as da 330 pe o sursa seasonic sau corsair care nu e nici modulara si aia redragon e full modulara la 270 :/

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Cele problematice cu adevarat sunt Delux, Spire, Rasurbo, Rhombutech, Inter-Tech, LC-Power, Aerocool, Segotep, Serioux, Raidmax.

Redragon nu se compara cu Corsair nici pe departe, dar daca ai ales-o corect (puterea si amperajul), nu cred ca va bubui, e alta calitate fata de chinezariile de mai sus.

Ar fi la 307 o Thermaltake Semi-modulara (e aproape acelasi lucru si nu te va incurca prea mult, decat poate forma si grosimea manunchiului ce iese din sursa si faptul ca nu poti scoate sursa din PC fara sa desfaci cablul de alimentare al placii de baza (mufa cu 24 pini)).
Insa personal nu as lua-o pe asta, amperii sunt la limita, daca doresti sa faci si OC si se ajunge la valoarea aceea calculata vreodata (41 A), nu o sa tina.
https://www.pcgarage.ro/surse/thermaltake/smart-se2-600w/

sau la 316 un Chieftec. Asta nu ma incanta in mod deosebit pentru ca are 2 railuri de 12V. Daca placa video are nevoie de mai mult de 26A, din cate stiu, e putin nasol. (sa zicem ca actuala placa o sa tina, dar daca pui pe viitor alta placa ce consuma mai mult, e cu cantec.)
https://www.pcgarage.ro/surse/chieftec/a-80-ctg-550c-650w/

Sincer, eu cred ca as risca cu Redragon... sau daca piticii nu ma lasa sa dorm linistit, poate as merge cu Corsair, Seasonic, Cooler Master, Sirtec, Antec, beQuiet, EVGA.

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Da, ar merge, nu am avut pana acum personal, insa stiu ca sunt fiabile atata vreme cat nu le supraincarci, ceea ce nu e cazul la tine, daca ramai la acele piese.+ OC.

Apropo, ca ziceai de 4.2

Probabil nu o sa poti scoate mai mult de 4.1, si asta cu 1.45V
Nu chiar orice model se poate ridica la 4.2, depinde ce model ai prins.
Daca primesti erori, coboara la 4.1, si incearca maxim cu 4.15.

La pasta foloseste Arctic MX-4, sau Noctua NT-H1, si ai grija cata aplici.