| julliema a întrebat:

Am un S3 care mi s`a inchis brusc in timp ce vorbeam si nu mai vrea cu niciun pret sa se deschida. A ramas pe ecran scris Samsung Galaxy SIII GT-I9300 si atat, nu reactioneaza. Ce are? Ce sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Sa scoata bateria sa il lase 10 minute dupa care sa conecteze incarcatorul si sa introduca bateria, ce tare, dar mare idiotenie spusa, pai daca face asa ceva poate sa spuna la revedere la telefon pentru ca o sa isi arda placa de baza.
Domnisoara ce ai patit tu nu este normal, deci ai parte de probleme cu softul, poti sa ai probleme minore(daca este asa se rezolva totul din modul Rom recovery) sau de probleme extrem de grave(low/hard brick) daca ai parte de astfel de probleme service-ul gsm este singura solutie.
Dar ca sa iti dai seama ce fel de probleme ai uite ce trebuie sa faci:
1 Inchide telefonul
2 Intra in modul rom recovery sau in download mod
pentru a intra in aceste 2 moduri trebuie o combinatie de butoane ce trebuiesc apasate in acelasi timp(ti apasat pe butoane pret de cateva secunde), exista 5 astfel de combinatii una te duce in download mod si una in rom recovery combinatiile sunt urmatoarele:
Power+volum up(combinatia asta de regula duce in modul rom recovery)
power+volum down(combinatie ce duce in download mod)
power+home(combinatie ce duce in modul rom recovery la anumite telefoane)
power+volum up+home(combinatie ce duce la anumite telefoane Samsung in modul rom recovery)
power+volum down+home(combinatie ce duce in download mod la unele telefoane Samsung)
In cazul in care intri in download mod da cancel apasand pe butonul volum down
In cazul in care intri in modul Rom recovery uite ce trebuie sa faci:
Cauta si relecteaza rubrica Wipe data factory/reset(navighezi cu butoanele
volum up/down= sus/jos
power/home/search= selectezi, de regula utonul power selecteaza)
Acum selecteaza Yes Delete all data user
dupa ce se termina procesul selecteaza rubrica back(asta in cazul in care nu s-a intors automat in meniul initial rom recovery)
Acum selecteaza reboot system now
Telefonul tau se va reporni, o sa se incarce sigla Samsung vreme de cateva minute 5-10 minute, dupa care va intra in meniul de configurare android exact ca atunci cand l-ai pornit pentru prima data.
P.S in cazul in care nu poti sa intri in modul rom recovery si nici in modul donwload trebuie sa te duci la un service gsm pentru ca ai parte de un low/hard brick.
Iar in cazul in care poti intra in modul Rom Recovery si faci exact ce ti-am spus eu dar telefonul tau are parte de aceeasi reactie ca si pana acum raspunde la postarea mea si iti voi spune ce trebuie sa faci happy

| julliema explică (pentru panther2007):

Multumesc mult pentru informatii. Din pacate nu am reusit sa intru, nu are niciun fel de reactie, am incercat toate combinatiile. O sa il duc la un service.Nu ma asteptam la asta laughing

| panther2007 a răspuns (pentru julliema):

Da e destul de complicat si pe mine ma mira modul in care s-a inchis telefonul tau, pentru ca in mod normal nu ar fi trebuit sa faca asta. Totusi daca ai garantie la el du-l la garantie, ti-l vor repara in maxim 24 de ore si asta pentru ca e o problema de soft

| julliema explică (pentru panther2007):

Ar trebui sa fie in garantie, il am de 9 luni. Oricum e foarte ciudat pentru un telefon nou, pastrat si atatia bani dati pe el laughing)) Multumesc tare mult inca o data pentru ajutor. happy

| panther2007 a răspuns (pentru julliema):

Hm, nu e chiar asa cum crezi tu, nu conteaza cati bani dai sau de cat timp ai telefonul achizitionat, eu de exemplu am facut softul unui Note3 praf doar intr-o saptamana de la achizitie, am vrut sa vad cat de fiabil e android 4.3 laughing Nu a fost exact cum ca asteptam insa din fericire am avut tot ce imi trebui pentru a scapa de hard brickhappy

7 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Scoatei bateria lasa-l 10 min si dupa aia baga incarcattorul si dupa bateria si vezi daca mere