| yulyan23 a întrebat:

Am un Samsung mini 5570 si telefonul nu-i chiar nou este mana a2a,merge bineee e,excelent bateria arata bine,insa am o nelamurire si nu-s sigur, deci problema e bateria ca tine foarte putin mai aleeees cand ma conectez pe net sau wireleess, pana se actualizeaza notificarile si mesajele de pe fb deci de la 100 % scade la vreo 95% instant, am instalat batery indicator simi indica cum scade nu stiu dacai bine asa ceva e cumva bateria de vina sa fie uzata sau asa se intampla si la voi, daca nu as folosi internetul sa zicem ca ar tine bateria 1 zi jumate insa nu stiu mi se pare aiurea sa scada nivelul bateriei brusc 5%, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Silviu_Respect_1991 a răspuns:

Mda.sa scada 5%brusc este o problema.ori programu pe care l-ai instalat sa nu functioneze corect.ori la baterie. daca stai non-stop pe net si pe aplicatii mai mult de 1 zii nu te tine bateria...pentru ca sunt o gramada de aplicatii care consuma.procesor,rami,placa video, etc..deci la al meu (zte grand x in)daca stau toata ziua pe el ma tine 1 zii daca il folosesc decat sa vorbesc la telefon(nu exagerat)ma tine cam 3-4 zile.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Am acelasi telefon.Bateria e posibil sa fie cam obosita.Dar sa stii ca asa este si la mine.Il am nou, din magazin.Numai pe 3G.La wi-fi scade mai incet.

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Telefoanele de obicei folosesc baterii de tip secundar cu lithium - ion polimer dar ar trebui sa precizezi ce fel de baterie foloseste telefonul pentru ca fiecare tip de baterie functioneaza pe aceias principii dar in acelasi timp diferit. Cateva informatii sa intelegi mai bine cum functioneaza bateriile, bateria de tip primar functioneaza intr-un singur sens, are energie chimica potentiala si o transforma in electricitate prin reactia de oxidare-reducere, iar bateria de tip secundar adica acumulatorii functioneaza prin aceias reactie de oxidare-reducere dar reactia chimica intre anod catod prin electrolit poate fi reversibila asa ca odata ce prin reactia chimica adonul cedeaza electroni catodului prin electrolit isi pierde energia potentiala (electronii) dar reactia chimica fiind reversibila, electroni din sursa se duc in catod care la randul lor se duc in anod prin electrolit si energia potentiala revine. Bun, daca totul ar fi in teorie reactia ar fi reversibila la infinit dar se intampla multe chestii care afecteaza bateria, una din chestii sunt daune de incarcare, cand bateria sau celula este conectata invers la incarcare cea ce este rar sau cand bateria sau celula este foarte descarcata, atunci se produc daune permanente celulei. Cand bateria este descarcata si nu este folosita se produc daune permanente. Cand bateria este incarcata si nu este folosita mult timp se descarca usor pana devine descarcata si se produc daune permanente. La fel, caldura care inseamna miscarea electronilor, daca este prea mare miscarea (caldura) se deplaseaza de la locul lor si apar daune structurale si sporesc reactia chimica, cea ce descarca mai repede bateria. Nu trebuiesc incarcate mai mult decat trebuie, au un numar finit de incarcari din cauze fizice. Toate astea si multe altele afecteaza bateria. Ce poti sa faci este sa o descarci apoi sa o ti 24 de ore sa o reformatezi, daca inca nu merge bine inseamna ca e pe moarte si trebuie sa iti iei alta, alta metoda nu exista.