| creed2012 a întrebat:

Am un televizor tub care din cand in cand scoate scantei si se aude un sunet ciudad in spatele televizorului. Cateodata se mai aude si acel sunet de la priza (am incercat mai multe prelungitoare dar tot asa face).
Exista vreo solutie pentru aceasta problema sau este normal sa faca asa ?

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

Tuburile cinescopice nu contin dinamita astfel ca pericolul de explozie e mic sau inexistent. In interiorul lor e vid astfel ca in cel mai rau caz poate avea loc o implozie. Problema ta e ca la transformatorul de linii din tv sa deteriorat izolatia cablului ce alimenteaza tubul cu 27kv si datorita descarcarilor la o tensiune asa mare apar scanteile. Daca vrei sa mai folosesti tv-ul cheama un depanator care sa schimbe acel cablu. E simplu si nu costa prea mult. Si nu mai folosi tv-ul asa pentru ca risti sa se arda mai multe in el.

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu e normal.Scoate-l imediat din priză că e pericol de incendiu sau chiar explozie a tubului cinescopic.Una din cauze ar fi un scurt circuit pe acolo.Succes

| mihalcamaria3 a răspuns:

Nu este normal arunca televizorul ca poate sa explodeze