| hi a întrebat:

Am o problema, si as dori sa ma ajutati daca puteti. Acu vreo 2 saptamani si ceva am achizitionat un tv Samsung samrt 4k etc, am observat ca se aude un bazait in spatele televizorului, pe langa porturile de hdmi usb etc, bazaitul a fost enervant asa ca l-am trimis in service, dupa ce a venit din service l-am montat si am incercat sa vad daca se mai aude si inca se aude, dar daca dau la luminozitate pe modul standard la vreo 40 se diminueaza progresiv, iar daca dau pe Dinamic nu se mai aude, iar daca pe modul standard dau la luminozitate si backlight la maxim se aude puternic, asa trebuie sa faca?
Televizorul este led si am citit pe net pareri diferite unii care spun ca asa trebuie sa faca altii spun ca nu trebuie sa faca. Voi ce parere aveti?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se aude sunetul de la careva transformator, ne-fixat cum trebuie si subdimensionat.
Daca l-ai cumparatla reducere, sa nici nu te miri. big grin
Cand se va strica complet, poate vei avea noroc si problema se va rezolva schimband blocul electronic defect (asta trebuia sa facasi candl-ai trimis la service).

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Daca in spate, cablul de curent intra prin mufa, atunci scoate aceea mufa si baga-l din nou, pana la refuz.
Am intalnit odata un caz in care un contact prost la mufa de alimentare a facut intai zgomote, dupa care s-a ars, carbonizat, fiindca nu a fost bagata bine si nu a facut contact bun, scanteia.