| Parfene_Octavian_1991 a întrebat:

Am vrut sa imi reinstalez Windows-ul 7. Am un stick cu Windows-ul si l-am bootat. A mers bine pana cand sa aleg partiția unde sa instalez Windows-ul. Imi aparea eroarea Windows is unable to install to the selected location. Error: 0x80300001. Am dat restart la pc si mi-a aparut eroarea BOOTMGR is missing. Ce ar trebui sa fac in loc de a duce pc la un service?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa duci HDD-ul la un prieten sa ti-l formateze boot-ind de pe al lui. Daca nici asa nu merge inseamna ca-ti trebuie alt HDD sau (mai bine) un SSD. Daca merge downloadeaza alt Windows si instaleaza-l cu Rufus pe stick. E bine sa iei o imagine ISO de pe pagina celor de la Microsoft si nu de aiurea.

| Parfene_Octavian_1991 explică (pentru Salontanul):

Am apucat sa formatez hdd. Acum de fiecare data cand bootez stickul imi apare bootmgr it s missing

| Salontanul a răspuns (pentru Parfene_Octavian_1991):

Vezi ca atunci cand pui stick-ul si bootezi de pe el, la un moment dat, iti zice ca daca vrei sa bootezi de pe stick sa apesi orice tasta.
Incearca si asta: http://bit.ly/2FRz3tx

| dannyel86 a răspuns:

Reia procedura de instalare Windows7. Daca mai apare acea eroare (0x80300001), scoti discul din unitate, il bagi inapoi si apesi butonul Refresh. Acea eroare nu ar trebui sa mai existe si sa iti permita sa instalezi sistemul de operare pe hard.

| Parfene_Octavian_1991 explică (pentru dannyel86):

Nu mai imi intra in meniul de instalare. Imi apare bootmgr de fiecare data

| dannyel86 a răspuns (pentru Parfene_Octavian_1991):

Asta pentru ca in Bios nu e selectat ca stick-ul bootabil sa fie detectat primul.
Sistemul vede prima data hardul si vrea sa lucreze cu acesta, dar, daca el e gol (inteleg ca l-ai formatat), e normal sa apara o eroare.
Trebuie facute niste setari pentru a initia instalarea Windows-ului de pe stick usb.