| nukeyly a întrebat:

Am windows 7 ultimate, 3 hdd-uri pe usb de 300 500 1000 mb toate merg pe alte pc-uri fara bai (in xp in win 10 in win 8), pe pcul asta nu vede nici unul obs: il detecteaza, ii poti da safe remove, da nu vezi fizic hddul, partitia, nu am conflicte in device manager. Din device manager ma lasa sa il sterg cu format, da asta inseamna sa pierd datele. Variante utile?

6 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Nici una!
e foarte clar ca ai o placa de baza destul de veche sau destul de batuta in cap, ca la nivel de bios sa nu vada hdd-ul usb, moment in care nu poate boota de pe el

am vazut asta pe un server mai vechi, stick-uri vechi si mici le vedea binemercic, stick de 64G in schimb nu il vedea de nici o culoare

chestia NU e acelasi lucru cu a vedea stick/hdd pe usb din Linux/Windows, pentru ca ala NU e bios si are o parte mult mai buna de detectie (eram perplex, pentru ca dupa ce intram in Linux, stick-ul ala de 64G mergea binemercic pe serverul ala)

| nukeyly explică (pentru JicaContra):

E un pc HP 6000_CPU e8400(2x3000 6mb)_4gb ddr3 1333_
si culmea vede toate stikurile_4gb-no name_32gb-EMTEC_2 de 64gb-kingstone_ si 2 de 128gb-kingstone,

| JicaContra a răspuns (pentru nukeyly):

Ddr3... pe vremea aia era usb 2.0 FALS, adica toate porturile erau usb 1.1 si din drivere, cand infigeai un usb 2.0, portul respectiv devenea 2.0, cum asta nu se poate face din bios si deci nici la boot-are, iar adaptorul usb de hdd s-ar putea sa vrea NUMAI usb 2.0 e posibil ca de aia sa nu mearga
in schimb la stick-uri, asta poate sa nu se aplice, pentru ca se asteapta sa fie bagate in usb-uri kioare

| nukeyly explică:

Nu merge, asta zice si pe Youtube
Change Drive Letter and Paths

din device manager
vad inactive:
new simple volume/spaned volume/striped volume/mirrored volume/raid 5 volume
vad active: properties/help

ce vad cum zici tu e numa pe un hdd de 750 gb sata, intern formatat ca primary, mai demult

| nukeyly explică:

Pc-ul HP 6000 nr 2 nu vede hdd-urile_ciudat ca Pc-ul HP 6000 nr 1 instalat identic la tot+hardware vede toate hdd-urile externe pe usb

| LoVeMoThErS a răspuns:

Te duci in bara de start, cauti "Create and format hard disk partitions", cauti hard disk ul tau.Te uiti dupa stocare de fel... Odata gasit dai click dreapta pe el "Change Drive Letter and Paths","Add", selectezi ce litera vrei si ar trebui sa fie ok.