| anonim_4396 a întrebat:

Am windows 7, x64.
Problema :
"Display driver nvlddmkm stopped responding and has successfully recovered" in timp ce ma uitam pe youtube la video-uri normale, 240p, cateodata si HD(720p). si/sau cand jucam league of legends, iesea din joc, apareau niste artefacte pe ecran, si imi spunea ca nu am ultimul driver, desi il am instalat pe ultimul(asta e partea buna). Din chestia cu artefactele nu puteam iesi decat restartand computerul. Cateodata, imi dadea BSOD-uri, si scria ceva tot de nvlddmkm.
Placa video : Gigabyte GT220 OC 1 GB ddr3, 128 bit. (Nvidia)
Versiune driver: 275.33
Solutii incercate: driver cleaner + reinstalare drivere nvidia din safe mode, reinstalare windows, Reset BIOS.
Temperaturile placii video in timpul functionarii: ~50 de grade C, temperatura maxima 55 de grade, in timp ce ma jucam, nimic peste, masurata cu speedfan + gpu-z + bios, toate indicand la fel.
Un coleg de clasa a avut si 70 de grade, si tot era ok...
Am mai observat ca apar culori pe tot ecranul... si nu mai pot face nimic, decat sa ii dau restart.
Configuratia pc-ului:
4 gb ddr2, 800 mhz, dual chanel (kingston)
placa baza asus p5b deluxe
procesor intel dual core e7500 ~2.93 ghz
sursa 550w reali xilence(sursa e noua, nu am avut probleme cu ea, am testat-o pe alte computere, e ok, sigur nu e de la ea, m-am uitat la voltaje, la tot)
placa >video= gt 220 1 gb ddr3 128 bit
Am incercat cam toate solutiile posibile. Am inlocuit memoriile, face la fel. am pus memoriile la loc, am pus alta placa video, face la fel. am incercat alta sursa, la fel. cum placa de baza are doua sloturi PCI-e, am incercat in ambele. in primul, cel x16 facea la fel, in cel x16 limitat la x4 facea tot la fel.
Windows-ul a fost reinstalat recent, face la fel. voltajele sunt ok, nimic nu e sarit peste limita, 2 ani jumate a functionat impecabil.
Ce mai pot face? (nu sariti va rog la schimba placa de baza, ai compul varza etc... atat imi pot permite. ) Astept solutiile. multumesc anticipat... ofer funditahappy

10 răspunsuri:
| Zoricutzu a răspuns:

Incearca sa verifici ce softuri si ce jocuri ai instalate cu un antivirus bun.

| Zoricutzu a răspuns:

Sursa pe care incercat-o era mai mare de 550W?
Sunt surse de putere mai mare din cate stiu, nu prea conteaza cati volti ai ci puterea consumata, as fi de parere sa verifici cu o sursa de putere mai mare.
Ar mai fi de incercat daca face la fel pe cealalta mufa de iesire, daca ai monitorul conectat pe DVI incearca sa-l muti pe S-video (mufa trapezoidala) sau invers.

| 0000anonim0000 a răspuns:

@ thcrazavan
nu am nevoie de BS viewer. implicat e nvlddmkm.sys, e legat de driverul video. Windows-ul e enterprise, si e cumparat din magazin, deci e original, nu am probleme cu el, e activat, genuine, etc. HDD-ul nu are bad-uri, antivirusul nu a aratat nimic la thorough scan, componentele le-am schimbat pe rand, si tot la fel face(procesor, memorii, am pus memoriile si procesorul pe alta placa de baza, etc. )
@Zoricutzu
Initial am "verificat" prin reinstalarea windowsului + formatarea hdd-ului, deci nu prea am ce sa verific.

Aparent cred ca e un conflict intre win7 si driver. Pana acum nu a facut asa. o sa incerc sa instalez un driver mult mai vechi, cel original, care a venit cu placa video, sa vad cum o sa se comporte. Am mai patit asa, cu 7300GS si win7, dupa ce facea update la ultimul driver aparea no signal pe monitor. si trebuia sa iau penultimul driver sau ceva de genul ca sa mearga. o sa mai incerc, sper doar sa mearga. Placa video e ok, adica afiseaza totul, si asa mai departe, erorile au aparut doar de la nvlddmkm.sys, deci e clar de unde vine problema. Multumesc pentru. raspunsurile de pana acumhappy

| 0000anonim0000 a răspuns:

Am gasit ceva similar, doar ca eu nu am configuratia aia si SLI, dar. : http://forums.techguy.org/......124-a.html

mesaj windows dupa BSOD:
Additional information about the problem:
BCCode: 124
BCP1: 0000000000000000
BCP2: FFFFFA8004E32788
BCP3: 0000000000000000
BCP4: 0000000000000000
OS Version: 6_1_7600
Service Pack: 0_0
Product: 256_1

Files that help describe the problem:
C:\Windows\Minidump\072011-18002-01.dmp
C:\Users\Andrew\AppData\Local\Temp\WER-56519-0.sysdata.xml

Read our privacy statement online:
http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x0409

If the online privacy statement is not available, please read our privacy statement offline:
C:\Windows\system32\en-US\erofflps.txt

| 0000anonim0000 a răspuns:

Nu am decat VGA, singura sursa pe care o am e de 550(reali). problema. SIGUR e din driver. cred/sper. am reinstalat driver-ul ala de pe cd, si acum imi da no signal... dar a mers ok pana acum. mi-a dat no signal pentru. ca e prea vechi. deci trebuie sa gasesc ceva intre. straight face

| 0000anonim0000 a răspuns:

A fost cumparata de la un prieten, care a luat-o de la altcineva. am cutia placii si certificatul de garantie. In certificatul de garantie am numele tipului, data facturarii, numarul facturii, etc. dar nu il pot contacta deloc pe om, tipul de la care am luat-o eu nu mai are numarul lui... practic nu prea mai am ce facestraight face

| 0000anonim0000 a răspuns:

Am rezolvat... placa video are memoria bulita, singurul motiv pentru. care ar da mini-dump-uri, si ar face atatea probleme. nu e din cauza driverelor, e din cauza placii.

| Coca_Matei_Dragos_1985 a răspuns:

Uite aici raspunsul, sper sa functioneze, scrii in Run: `` dxdiag `` si vezi cu ce drivere functioneaza PC-ul tau, sau laptopul tau. Cauti problema pe google scrii : LoL could not load direct3d si vezi solutiile pentru ce drivere ai, la mine a functionat. bafta, funda?

| thcrazvan a răspuns:

Poate fi placa de baza sau procesorul, incearca sa te uiti in event viewer si vezi unde apare problema. De asemenea poti incerca sa descarci "Blue Screen Viewer" si vezi ce fisiere de sistem sunt implicate. Bafta!

| thcrazvan a răspuns:

De asemenea incearca cu un Windows original CUMPARAT DIN MAGAZIN, nu toate pirataniile de pe internet! Un scan antivirus nu ar strica, poate ca driverele in momentul in care le instalezi este corupt de un virus sau un bad pe HDD. Incearca sa schimbi componentele pe rand inclusiv placa de baza si HDD!