| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema cu un pc mai vechi putin, are placa de baza BIOSTAR G31-M7 TE Ver. 6.0/6.1/6.2/6.3, PROCESOR 2.20 Ghz dual core, placa video nVIDIA geforce 8400 Gs, hdd de 160, ram 2 Gb ddr2 800Mhz, si o sursa de 420 Xilence, problema este ca atunci cand frecventa sta normal la 2.20 Ghz, pc-ul merge numai pana imi scrie Welcome la windows xp si se reseteaza, am re-instalat windows-ul dar degeaba, cand dau in bios, setez frecventa si mai mica, pe la 1.60 Ghz, merge bine, porneste, umblu pe el, nu se mai reseteaza pana nu intru intr-un joc, de exemplu Angdy birds, sau cs `1.6 cand dau la rezolutia de 1024X 760, pac se reseteaza, pe 800x600 merge bine, in bios acolo la procesor si imi scrie cu rosu danger: " please Clear CMOS " Si ceva de overclock si display habar-n-am laughing laughing Din cate am inteles " clear CMOS " iti cere sa resetezi biosul, l-am resetat, am scos bateria de pe placa de baza si s-a resetat, ei bine tot asa imi scrie mereu, am schimbat versiunea de bios, degeaba, proceorul imi sta la 40 de grade mereu, pasta este schimbata recent, overclock pe el nu a fost facut, deci nu stiu ce sa-i mai fac, voi ce spuneti ca as putea face? deci, TREBUIE SA SETEZ FRECVENTA MAI MICA LA PROCESOR CA SA IMI " MEARGA " CA ATUNCI CAND INTRU INTR-UN JOC SE RESETEAZA, DAR ASA PE YOUTUBE, FB, MESENGER, WINAMP, MERGE BINE! Voi ce zice-ti ca ar putea avea?

11 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Load BIOS default!

| dariusel a răspuns (pentru K0sti):

Adica? Cum pot face asta? Te rog sa-mi raspunzi cat mai repede daca se poate

| dariusel a răspuns (pentru K0sti):

Adica? Cum fac asta? Te rog sa-mi raspunzi cat se poate de repede daca stii, te rog mult sad

| K0sti a răspuns (pentru dariusel):

Aceasta optiune o gasesti in BIOS, logic! Mai lasati Facebook-ul si puneti mana si mai cititi!

| dariusel a răspuns (pentru K0sti):

Esti tu asa sigur? Mai bine abitne-te decat sa scrii prostii, mersii mult oricum. Am scris clar ca am resetat tot bios-ulwinking Dar degeaba...

| K0sti a răspuns (pentru dariusel):

Am inteles, ma abtin! Da fa si mie placerea > Load BIOS default! happy

| dariusel a răspuns (pentru K0sti):

Am facut si asta!

| K0sti a răspuns (pentru dariusel):

Ok, schimba procesorul. Gaseste unul de proba si vezi cum se comporta!

| dariusel a răspuns (pentru K0sti):

Da am schimbat si procesorul, tot asa sad chestia intresanta este ca am schimbat hdd si surpirza, a mers sa ma joc bine, nu avea probleme, dar cand am revenit la bios si l-am resetat, nu voia sa porneasca cu toate setarile in default sad deci tin sa cred ca si hdd avea ceva probleme

Chiar daca are cineva hdd pana in 40-50 de lei sa ma anunte laughing))
nu conteaza cati gb are laughing

| ursey a răspuns:

Problema e placa de baza biostar, MSI si ECS sunt cele mai slabe placi de baza sa zici merci ca ti-a mai plecat dupa ce ai bagat biosu din nou ca de obicei daca ai umblat la bios nu mai pleaca chiar daca il bagi pe cel original incearca sa schimbi placa de baza cu un Asrock, gigabyte sau Asus

| dariusel a răspuns (pentru ursey):

Aaa, nu, e oke asa la tara in vacante o saptamana, doua, pentru filme, facebook si muzica zic ca e oke laughing doar ca e aiurea ca nu merge sa ma joc ca se reseteaza, si nici procesoru nu e normal, il tin pe la vreo 1.50 ghz uneori sa mearga bine, voiam sa stiu daca se poate rezolva asta