| Cadar_Ioan_1998 a întrebat:

Am windows xp si mi plin disk-ul C cum pot sa-l golesc?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ștergând fișierele temporare, dezinstalând aplicațiile nefolositoare, și ap[opi curațând urmele acestora, apoi la final folosind un utilitar efectuata o curățare de sistem, precum și dezactivarea funcției de hibernare și optimizare page file-ului sistemului.
Succes

| Cadar_Ioan_1998 explică (pentru DeyCj):

Cum dezactivez functia de hibernare

| Cadar_Ioan_1998 explică (pentru DeyCj):

Care sunt fisierele temporare?

| DeyCj a răspuns (pentru Cadar_Ioan_1998):

Prima dată navighează în C:Windows/temp și șterge tot de acolo, dar să nu uiți sa oprești toate aplicațiile înnainte de asta.Antivirusul poate rămânne. Daca primești un mesaj de eroare că un fișier nu poate fi șters, dă-i cancel, ca înseamnă că e de la antivurs.
Apoi în C:\Windows\Software Distribution\Download
aici sunt stocate actualizările descărcate, care au fost instalate.Și conținutul acestui foder se poate șterge, urmat, dacă nu ai făcut-o deja de dezactivarea automatic updates și oprirea serviciului acesteiea. Oricum actualizări nu o să mai primești ca din Aprilie Xp va devenii istorie.
Apoi fă folderele ascunse vizibile și navigheaza în:
C:\Documents and Settings\nume_user\Local Settings\Temp
Șterge conținutul acestui folder.aici se strâng fișierele temporare ale aplicvațiilor deschise.De asemenea aplicațiile la fiecare deschidere își recrează un fișier nou.tmp, astfel încât acst flder crește în dimenisiuni și va sufoca sistemul.
Vezi mai multe informații despre asta la mine pe siet(e la profil), la IT și calculatoare/Windows Xp.Acolo am informații despre Windwos Xp de la A-Z(instalare la optimizare și întreținere).
Succes

| IonutGaby a răspuns:

Iei Ccleaner, dai scan si apoi ruleaza ccleaner
Dezinstalezi programele pe care nu le mai folosesti
Stergi fisierele temporale
Defragmentezi discul, poti face si ce zice lupuldepenet sa dezactivezi functiile de hibernare eventual si system restore daca nu-l folosesti.