| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema cu laptopul... De ieri tot imi apare
"an operating system wasn't found. try disconnecting any drives that don`t contain an operating system
press Ctrl+Alt+Del to restart"
Si cand apas cele trei butoane se reseteaza si apra iau textul de mai sus
Ce sa fac cu el sa porneasca?

7 răspunsuri:
| TPUajutor a răspuns:

Scoate discul din unitate daca al ai si scoate toate usb-urile din porturi daca le ai in special stickurile porneste si vezi ce face, daca nu merge vezi daca e bine conectat cablurile ce merg spre HDD daca sunt ok vezi daca ati e detectat HDD-ul in Bios daca da si problema persista poti schimba windowsu daca apar probleme pe parcursun instalarii dai un replay. Bafta sper ca te vei descurca

| K0sti a răspuns:

Posibil sa ai probleme cu hard disk-ul!

| halogen001 a răspuns:

Poti intra in bios sa vezi de pe ce porneste - ordinea de butare
Sa vezi daca apare hard disk-ul printre unitatile de pe care buteaza.
E posibil sa nu fie vazut hard disk-ul (pate fi chiar si o legatura proasta - se poate scoate hard disk-ul si pune la loc)
E posibil sa se fi sters ceva de pe hard disk, caz in care trebuie recuperate partitiile - se poate porni laptopul cu un DVD, CD, Memory Stick ce contine programe de recuperare, refacere si asa mai departe.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Din ce ai scris se pare ca ori hard disk-ul nu e vazut, ori s-a sters ceva de pe el si nu are cum sa porneasca laptopul - nu are acces la sistemul de operare.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Vezi care este ordinea pentru secventa de boot din bios, partitia C sa fie primary si active. Ai instalat alt bios?

| UnBaiat439 a răspuns:

1.Poti intra in bios sa vezi de pe ce porneste. Ordinea de butare
Si uita-te, daca apare hard disk-ul printre unitatile de pe care buteaza. Pune-o prima.
2. E posibil sa fi avut niste virusi care sa fi "umblat" printre fisierele windows-ului...