| Bondarel99 a întrebat:

Are ceva daca incarc un iPad cu incarcatorul de la iPhone 6? Ca mi-am dat seama ca incarcatorul nu mai merge...

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Yes, you can charge any iPhone safely using an iPad charger...

ON THE OTHER SIDE, yes you can charge an iPad using a lower-wattage iPhone adapter, but this will be slower than using the 12W adapter that it ships with.

Deci va dura mai mult de cele 8 ore happy

| Bondarel99 explică (pentru NLS):

Asta nu ma deranjeaza ca oricum il lasam peste noapte dar ma gandeam sa nu afecteze durata de viata a bateriei.

| NLS a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu se strica bateria, doar dureaza mai mult.

There is a disadvantage to charging your iPad with an iPhone power adapter: the iPad will take longer to charge when using a power adapter with a lower output. This will not damage your iPad, but it may frustrate you, which may damage your relationship. laughing

Daca vrei sa prelungesti durata de viata a bateriei, aplica regula de baza pentru orice dispozitiv cu baterie Li-Ion sau Li-Po:
Nu il lasa sa se descarce de tot, incarca-l cand a ajuns la 8-10% si scoate-l de la incarcat la 98-99% (daca poti).

| Bondarel99 explică (pentru NLS):

Am observat ca daca il incarc pana la 100% tine mult mai mult decat daca il scot la 90 si ceva. Si oricum nu il folosesc chiar asa mult, il incarc cam la 5 zile.