| alexandra2marusia a întrebat:

Buna seara tuturor,imi puteti spune cum pot sterge un antivirus de pe calculator? am instalat Panda Cloud Gold, am un windows fara licenta, 7 ultimate (sper ca am scris bine) si acum mi se blocheaza calculatorul.Ce trebuie sa fac acum? Exista vreo metoda rapida si simpla care sa ma ajute sa scap de acest antivirus? Ce cred eu, din cate ma pricep este ca poate a fost prea puternic antivirusul.Va rog ajutati-ma cu un sfat, idee bun/awinking :*

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Nu din cauza antivirusului se blocheaza PC-ul. Ai alte erori.
Ai putea incerca sa revii cu sistemul la o stare anterioara. Ca aici:
http://www.sevenforums.com/tutorials/700-system-restore.html
(alegi o data calendaristica inainte de instalarea antivirusului sau cand stii tu ca l-ai instalat sau alta data, preferabil cu 3-5 zile in urma. In momentul cand faci "restore", absolut tot ce ai instalat dupa acea data se va sterge din PC (ca si cum nu ar fi fost instalate niciodata).
Daca nu poti intra in "system restore" pentru ca se blocheaza prea repede,
Intra in "Safe Mode with Command Prompt". Ca sa intrii in "safe mode", pornesti PC si PANA apare sigla windows, apesi F8. Insisti pana reusesti. Ca aici:
http://forums.anvisoft.com/viewtopic-47-4624-0.html
Descarca de aici W7 home premium, scrie un DVD cu el si instaleaza-l.
http://www.softpedia.com/progDownload/Windows-7-Download-118183.html
-Te chinui putin, dar incearca inainte de a te apuca sa instalezi sistemul.

6 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Alexandra te sfatuiesc sa il stergi deoarece nu e un antivirus bun. pe partea cu blocatul calculatorului nu cred ca e de vina antivirusul. windows 7 consuma mai multe recursuri decat xp care sigur l-ai avut instalat. in plus, versiunea ultimate e una din cele mai grele. vreau sa spun ca in functie de configuratia pc trebuie sa alegi starter, home basic, home premium, professional, si dupa aceea ultimate sau enterprise.
important in functionarea sistemului operativ este sa ii faci update deci sa ai o licenta activata. apoi de asemenea driverele sa fie cele optime pentru configuratia pc.

| alexandra2marusia explică (pentru gelu1970):

Deci sa refac Windows-ul cap coada, nu? ca de sters nu stiu cum sa il sterg pentru ca pana sa ajung din control panel la dezinstalare mi se blocheaza calculatorul :(
Ma mai gandii sa descarc pe laptopul prietenei un program de acest gen http://www.revouninstaller.com/
si dupa aceea sa il pun pe un stick si de pe stick sa il mut repede in calculator si sa incerc asa :-? Tu ce zici? mai bine refac Windows-ul?
Multumesc frumos :)

| gelu1970 a răspuns (pentru alexandra2marusia):

Starteaza in safe mode cu F8. incearca in safe mode sa il dezinstalezi. ma refer la Panda. ar trebui sa poti. scrie-mi configuratia calculatorului sa vedem daca suporta w7. si versiunea de w7 ce o ai X64 sau X86?

| LTAA a răspuns:

Eu am Panda Security (tot antivirus) si nu am probleme.

| alinaalin955 a răspuns:

Dezinstaleaza-l cu acest program:
http://www.softpedia.com/get/Tweak/Uninstallers/Advanced-Uninstaller.shtml
Il deschizi selectezi programul pe care vrei sa-l dezinstalezi si dai uninstall.
Dupa ce a dezinstalat dai powerful scan.Stergi fisierele gasite.
Daca dupa ce a dezinstalat cere restart nu dai atunci dai cancel si dai powerful scan.