| RorySan a întrebat:

Buna
cand a fost windows 10 gratis mi l-am instalat si eu
astazi mi s-a actuaizat
eu inainte ca antivirus aveam avast
acum mi s-a spus sa il dezinstalez si asta am facut
decia acum cica il am drept antivirus pe windows defender
este bun sau mi se poate strica PC?crying cryingdaca nu il dezactivez si imi reinstalez avast-ul
chiar nu stiu ce sa fac nu am experienta in asa ceva
va rog mult ndaca cineva stie sa ma ajute si pe mine

multumesc mult

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windows Defender este una dintre feature-rile interesante din Microsoft Windows 8 si 10. Inlocuieste Microsoft Security Essentials, dar mai interesant este ca este un rezultat al achizitiei RAV (Romanian AntiVirus) de catre Microsoft in Iunie 2003 de la firma GeCAD din Romania. http://news.microsoft.com/......-software/
Nu este un antivirus stralucit. L-am avut si eu. Nu stiu cum se intampla in Windows 10 dar cred ca se poate bloca si inlocui cu Bitdefender daca-l ai cu licenta si o varianta care sa lucreze pe Windows 10 (Bitdefender 2016).

Bula
| Bula a răspuns:

Windows Defender = BitDefender, cumparat de Microsoft.
BitDefender este romanesc, deci va functiona bine (ca si DNA, cand prinde coruptii big grin )

| Salontanul a răspuns (pentru Bula):

Oau! " Windows Defender = BitDefender"? Erai beat cand ai scris asta? De unde si pana unde?

| K0sti a răspuns:

Daca iti spunea sa stai in limba stateai?
Windows Defender e o gluma, nu antivirus! Ca de altfel si Avast!
In afara de Bitdefender si Kaspersky altceva nu exista!

PS: Bula viseaza cai verzi pe pereti! Pune mana si citeste ca de aia ai Google!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice windowsu mai putin cele vechi vine cu un asa zis antivirus.Care iti spune sa dezinsalezi alti antivirusi pe care ii ai, pentru ca vezi doamne ala e mai bun. Si cand cumperi ceva din magazin iti da o biata sacosa care risca sa se rupa.De aceea iti iei tu o sacosa mai rezistenta de acasa. Opreste defenderul si baga un antivirus adevarat. Bitdefender, kaspersky sau AVG. kaspersky e un pic mai greu dar isi merita locul.

| RorySan explică:

Multumesc mult
m-am mai linistit
ma speriasem foarte tare cu chestia asta
multumesc tie multumesc tuturor

| KanameKuran a răspuns:

Majoritatea antivirusurilor populare sunt bune. Riscul de a te infecta cu un virus este extrem de scazut, atat timp cat nu intrii pe siteuri dubioase (si prin dubios ma refer la siteuri nu farte populare. Atat timp cat esti pe primele 3 pagini de la google search esti in siguranta).

| RorySan explică (pentru KanameKuran):

Pai eu intru doar pe youtoube, animekage.anime4-fun,TPU,frivsi cam atat nu prea intru pe altceva
nu am ce face

| KanameKuran a răspuns (pentru RorySan):

Dupa cum am spus, atat timp cat ramai pe primele trei pagini de la google (acele "oooooooooo" din partea de jos a pagini), vei fi in siguranta chiar si fara un antivirus. Iti doresc o zi frumoasa.

| RAY a răspuns (pentru RorySan):

Pe astea nu poti lua virusi, un virus e un cod text, trebuie cumva sal deascrci in pc tau, e bine sa ai si ala si avira sau kaspersky

| LuluOneMillion a răspuns:

Vad ca ai primit raspunsuri. Si sa stii ca desi nu esti pe windows defender, daca apare vreo problema intra singur.