| Pester_Monica_1965 a întrebat:

As avea nevoie de un sfat competent. Doresc sa instalez un program pe care sa-mi pot transcrie manuscrisele pentru editura. Clasic, evident, cu cratime, diacritice etc. Multumessc

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa instalezi:
1. Distributia de tastatura ROMANA (sau ce limba doresti), care contine si diacriticile si cratimele. Va trebui sa cauti aceste litere speciale, pe care taste sunt distribuite (sau sa le pui tu unde doresti, daca sistemul de operare permite)
2. Un pachet Office, cu program de redactare si editare text. Iti recomand Libre Office, complex si gratuit.

| sierra1 a răspuns:

Orice program de tip OCR - atenție la diacritice - sau le CITEȘTI c voce tare folosind un program pe tel de tip voice-to-text.

Că e pentru editură, biserică, asociația de locatari, nu conează

| Catrice a răspuns:

...sau apelezi la varianta simplă: scrierea directa cu diacritice.

| NLS a răspuns:

Contracost:
Microsoft Office Word

Scrivener

Adobe InDesign (acesta nu este doar un procesor de text, ci si un program de paginare, creare layout-uri complexe...)

Affinity Publisher - concurentul direct al lui InDesign, insa mai ieftin (50 euro o singura data, fata de ~20 dolari pe luna, cat costa InDesign)

**************
GRATUIT:
LibreOffice Writer, din pachetul LibreOffice, pe care il gasiti aici, gratuit

https://www.libreoffice.org/download/download/

Puteti instala oricare dintre cele 2 versiuni, desi mai stabila e 7.2.5 (cea noua, 7.3, e abia la prima subversiune, contine functii noi, ce introduc sau pot introduce diferite proleme, instabilitate, etc))

Ar mai fi si OpenOffice, inrudit cu acesta (practic din OpenOffice s-a desprins si LibreOffice), dar acela a cam ramas in urma la multe capitole, dezvoltatorii aproape ca l-au parasit, primeste extrem de rar functii noi sau imbunatatiri.

Sau Google Docs, dar nu recomand, ii lipsesc functii utile pentru momentele cand redactezi o carte (gasibile toate in LibreOffice).

SCRIBUS - tot ca InDesign si Affinity Designer, insa total gratuit

https://www.scribus.net/

PS: insa daca nu doriti chestii complexe, cu paginare complexa in genul revistelor de scandal (paragrafe intercalate de diferite marimi si forme), nu aveti nevoie de Scribus sau InDesign, e suficient un simplu editor de text, precum LibreOffice...

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Pentru diacritice,
daca aveti Windows 10:
Settings - Time and Language - in meniul din stanga alegeti Language - apasati pe "Add a language"
cautati Romanian
in partea de jos a ferestrei mici (ce a aparut cand ati apasat Add a language), apasati pe Next - apoi pe Install

https://imgur.com/o5nEHtt

In Windows 7:
Control Panel -
Region and Language -
apasati pe tab-ul Keyboards and Languages -
Change Keyboards -
in partea dreapta click pe butonul "Add", si adaugati "Romanian".