| Battery a întrebat:

Sunt cam afona in domeniul calculatoarelor si am nevoie de cateva lamuriri. Mama mea e in strainatate si si-a achizitionat un laptop si ar vrea sa stie ce ar putea face ca sa prinda internet. Nu vrea sa isi faca abonament. Am auzit de router wireless dar nu stiu exact ce e si cum functioneaza. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| OneGentleman a răspuns:

Daca locuieste intr-un oras mare cu siguranta este internet fara fir pe acolo deci poate prinde linistita undele...doar cu laptop-ul, este nevoie sa faca o scanare si wifi si apar retelele, router wireless inseamna un dispozitiv care poate conecta la internet fara fir unul sau mai multe dispozitive care au wifi, gen laptop happy

4 răspunsuri:
| Paprik a răspuns:

Prin wireless te poti conecta la cineva care are router si internet pe o anumita raza in functie de semnalul routerului. Daca iti iei router nu ai ce face cu el fara acel abonament la internet big grin

| Florin_Serboiu_1998 a răspuns:

Deci trebuie sa ii spui id si parola de la ruter pe care le gasesti pe forumul firmei de la care ai internetul scrii pe google firma respectiva!

| Ghostpainter a răspuns:

Stiu ca trebuie sa mearga la o firma pentru internet de acolo, si sa vorbeasca cu oamenii care se ocupa de asa ceva. Si cum adica, "Nu vrea sa isi faca abonament?" Oricum pentru internet trebuie sa platesti o anumita suma de bani lunar.