| Cretzule a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un monitor de pe internet va rog sa imi spuneti daca este sigura achizitionare prin internet cu card.

3 răspunsuri:
| 911targa a răspuns:

Daca vrei sa dai datele cardului (cifrele care sunt scrise pe el) pe un site acesta trebuie sa inceapa cu https:// daca nu incepe asa nici sa nu te gandesti, la Internet Explorer 8 apare un lacat mic in dreptul barei unde se afla linkul daca platesti prin PayPal nu are nici o legatura cu cardul.

soothe
| soothe a răspuns:

La fel de sigura ca si internetul insusi. Depinde de unde-l cumperi si cine e vanzatoarul. Eu cumpar pe internet frecvent. Daca platesti prin PayPal securitatea cardului este ok, dar de vanzator nu garanteaza nimeni. Oricum in termen de o luna te poti plange daca e ceva si iti recuperezi banii la o adica.

| jhony00 a răspuns:

Daca ai un antivirus serios care te protejeaza la tranzactii si iti tine datele ascunse-nu sunt probleme.Doar ai grija de unde cumperi.Todeauna urmareste feedback-ul sitului sau al vanzatorului(daca este de peste 90% este cat de cat OK, daca nu fugi!). Eu, chiar daca nu sunt in tara -prefer sa cumpar de la firme serioase si cunoscute, chiar daca platesc putin mai mult curierul. Bafta!