| iuliaa27 a întrebat:

Aseara m-am culcat cu pc-ul deschis si dimineata m-am trezit cu ecranul negru, avand. scris alb. I-am tot dat restart, reset, enter. nimic. Ce este stricat?

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Textul alb ar trebui sa contina o eroare in engleza sau un cod care sa-ti spuna unde e problema. Ar putea fi hardul, o eroare de tastatura, un fisier virusat sau corupt din Windows sau alta problema hardware. Trebuie sa mentionezi ce scrie in textul alb.

| iuliaa27 explică (pentru dannyel86):

Ok. asteapta putin.

| iuliaa27 explică (pentru dannyel86):

Acum am fost si m-am uitat. la un monment in scris ca este o eroare a windous-ului, iar mai apoi spunea sa-i dau restore. ce e?

| dannyel86 a răspuns (pentru iuliaa27):

Ca sa folosesti System Restore, trebuie sa intri in Safe Mode. E o procedura de siguranta prin care poti recapata accesul la computerul tau revenind la o data anterioara aparitiei erorii. In Safe Mode se poate intra apasand tasta F8 in repetate randuri, chiar de cand pornesti pc-ul sau laptopul. Ar trebui sa-ti apara un meniu in care sa-ti alegi modul cum vrei sa pornesti sistemul. In lista vei vedea si Safe Mode, pe care il alegi, iar sistemul se va incarca cu resurse minimale (fara drivere) si te va ajuta sa repari Windows-ul. Unele sisteme folosesc tastele F5 sau F2 pentru a intra in Safe Mode, dar tu incearca initial cu F8. Daca nu reusesti sa intri in Safe Mode cand il selectezi din meniu, atunci singura rezolvare e reinstalarea sistemului de operare.
Momentan atat iti pot explica, dar revin cu noi informatii numai dupa ce te asiguri ca poti intra cu succes in Safe Mode. Am atasat si o imagine, ca sa intelegi cam ce meniu ar trebui sa apara cand apesi F8 (e asemenator, nu trebuie sa cuprinda toate elementele). Si imi spui si ce Windows ai instalat.

http://imgur.com/dOwon7V

ps: dupa ce alegi functia Safe Mode, vei vedea pe tot ecranul randuri cu text alb care se incarca. Trebuie sa astepti sa se finalizeze. Daca isi da singur restart, inseamna ca Safe Mode nu se poate incarca cu succes si trebuie pus un nou sistem de operare.

| happy31animation a răspuns:

Hardul e problema

| iuliaa27 explică (pentru happy31animation):

Hardul ce face? cam cat poate costa?

| happy31animation a răspuns (pentru iuliaa27):

Hardul e ceva de la unitate si costa mai mult de 50ron