| Furdui_Alex_1995 a întrebat:

Aseara mi-a mers laptopul perfect acum cand il aprind scrie revolt and select proper boot device. Am făcut si cum e pe Youtube numai ca eu nu am 2sau3 hardiskuri ci doar 1 si nu merge. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

"Reboot and select proper boot device" inseamna una din acestea doua:
- (software) este compromisa partea de pornire a sistemului de operare (de obicei ceva din aceasta parte este la inceputul discului). De cele mai multe ori aceasta se poate rezolva fara sa pierzi sau sa reinstalezi nimic. Cine nu stie cum se face va spune "reinstaleaza Windows";
- (hardware) este compromis discul in sine. In functie de situatie mai poti sau nu recupera ceva informatie dar solutia finala este inlocuire disc.

Pentru desktop (dar tu ai laptop) mai apare o a treia sursa posibila pentru problema, respectiv conectica discului (contact cablu alimentare/date intre disc/placa de baza).

1 răspuns:
| Hdjsjsgdhsj263848483881919 a răspuns:

Nu mai ai ce sa-i faci trebuie sati bagi 2 hardiskuri