| Dragos7899 a întrebat:

Astăzi am băgat net de 1000mbps, dar la pc nu pot pentru ca placa de baza nu suporta 1000mbps, dar nu înțeleg pe telefon prin wifi nu trec de 100mbps, de ce oare

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ti-am dat anterior doua filme ale lui ThioJoe, in care spune ceva ca: "Cei care au nevoie de Gigabit stiu perfect de ce au nevoie de asta." Deci tu ti-ai luat abonament de 1 Gbps desi nici macar n-ai aparatura potrivita.

| anonimg a răspuns:

Este ca si cum ti-ai pune la telefon un procesor de calculator; si ai mai adauga si un cooler pe deasupra ca doar ii trebuie racire.
La fel sunt si multi oameni de afaceri care investesc in lucruri de care oamenii nu au nevoie si se mira apoi ca de ce dau faliment.

Aici poti sa vezi ca numai telefoanele care au 4G+ sau LTE-A (Long Term Evolution – avansat) ajung la viteza de pana la 1GB(si asta la download):
https://ilovesamsung.ro/stiri/ce-inseamna-e-3g-h-4g-si-5g-pe-smartphone/
De exemplu, Samsung Note9 ajunge la viteza aceasta de 1Gb/secunda: https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_note9-9163.php
Cele care au doar 4G ajung la doar 150MB/secunda.

De asemenea trebuie sa ai nu doar un pc cu cerinte minime pentru viteza aceasta, dar si un router care sa suporte viteza de 1GB/secunda. La pc este obligatoriu pe langa placa de baza (si implicit cea de retea), un procesor i7 sau echivalentul acestuia. Producatorul trebuie sa specifice daca procesorul suporta viteza de 1GB sau nu.
Pai iti schimbi telefonul, calculatorul si routerul, eu zic sa treci ianapoi la un abonament mai ieftin, pentru ca platesti degeaba viteza aceea de internet, ca nu te poti bucura de ea.

| Țoglă a răspuns:

Nu au nevoie de atât.