| мαяdυк a întrebat:

Astazi am reinstalat windowsul, inainte aveam home premium 32 biti iar acum am bagat ultimate pe 64, problema e ca din cand in and i-mi da eroarea asta ``display driver stopped responding and has recovered``.in acest timp se blocheaza tot timp de cateva secunde dupa care isi revine.Stie cineva care ar fi problema, si solutia bineinteles?

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Daca ai nVIDIA:
1. NVidia Control Panel
2. Set PhysX Configuration
3. Iar acolo din Auto-Select ( recommended ) treci pe GeForce...

5 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Fa-i un update decat la drivere. O sa le gasesti primele. Deselectezi tot si selectezi decat ce iti trebuie.

| taken a răspuns:

Http://support.microsoft.com/kb/2665946
Instaleaza driver-ul pentru placa video.Ce placa video ai?

| taken a răspuns (pentru мαяdυк):

Nu stiu care-i treaba.S-ar parea ca acolo spune ceva de placa video integrata in procesorul Intel.
Vad aici ceva (''Automatically detect and update drivers and software'')
http://www.intel.com/p/en_US/support/highlights/graphics/4m/
Chiar astazi un coleg cauta un driver mai nou pentru placa video(are laptop).
I-am spus sa scrie in run dxdiag si ii aparea ceva cam ca la tine: Intel...
Eu am zis ca poate nu are placa video si merge doar cu procesorul, iar el a spus ca are placa nVIDIA geforce...
I-am spus sa caute pe nvidia.com.A dat autodetect your GPU si i-a detectat placa video pe care o avea.A descarcat cel mai nou driver dar cand sa-l instaleze i-a dat o eroare(ceva cu Intel driver...)
Nu stiu care este treaba, poate trebuie o setare din bios, nu stiu.

| taken a răspuns:

Am gasit ceva pe Net. Spune ca daca iti apare intelHD graphics placa pe care o folosesti e cea integrata a procesorului si nu cea dedicata(asta daca ai placa video dedicata).
Daca ai o placa nVIDIA cand dai click dreapta pe desktop trebuie sa-ti apara NVIDIA control panel si de acolo trebuie sa faci o setare sa treci pe placa nVIDIA.
Daca ai ati radeon sau amd radeon (nu stiu cum ii zice) trebuie sa apara ceva ati catalyst(nu stiu exact) si faci de acolo setarea.
Iti apare nVIDIA control panel?

| lpavel a răspuns (pentru taken):

Am si eu tot laptop si mie imi apare si Nvidia GeForce si InteHD Graphics, crezi ca asta e o problema? sau crezi ca ar fi mai bine sa opresc Intel ori sa le las pe amandoua?

| taken a răspuns (pentru lpavel):

La nVIDIA control panel poti sa le selectezi pe amandoua?
Cred ca doar una si atunci o pui pe nVIDIA.

| lpavel a răspuns (pentru taken):

Asa e dar windows-ul le porneste automat pe amandoua nu trebuie sa setez eu nimic, eu doar intreb daca e mai bine sa opresc Intel-ul...

| taken a răspuns (pentru lpavel):

Nu stiu.

| ҲҲƠƠƤƧҲҲ a răspuns (pentru lpavel):

Nu opreste Intel-ul daca ai display Intel.

| taken a răspuns:

Da-mi un semnal daca a mers.