| mindyabusiness a întrebat:

Azi am vrut sa-mi "upgradez" pc-ul de la 32bit pana la 64bit. Am descarcat un program si un Windows Loader. Am setat ceva legat de Virtual Disk. Am dat restart la pc. M-am intors in 2 minute si ecranul era negru. Nu aparea nimic, doar daca intram in BIOS. Am dat restart de numarate ori, ecranul era negru chiar daca era pornit... Si pc-ul mergea, se audea... Ce sa fac? Ajutor!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

PC-ul se upgradeaza prin adaugarea de componente si nu cu softuri. Ai vrut sa faci update la Windows de la 32 bit la 64 bit. Daca faceai schimbarea de Windows de la (sa zicem) Windows 7 la Windows 10 atunci faceai upgrade. Pentru asta este soft care face upgrade dar daca n-a mers eu zic sa faci reinstalarea Windowsului. Nu stiu ce-i cu Virtual Disk pentru ca asa ceva nu era necesar in cazul asta. Asta o faci cand vrei sa testezi un soft nou si sa nu-l instalezi pe HDD. Deci, te sfatuiesc sa iei un Windows pe 64 bit (daca-l suporta PC-ul tau) si sa faci instalarea de la zero. Daca nu merge este posibil sa fi luat un soft aiurea, virusat care ti-a stricat HDD-ul su alta componenta a PC-ului. Daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma.

| mindyabusiness explică (pentru Salontanul):

Am rezolvat deja problema, mersi oricumhappy

| K0sti a răspuns:

De la 32bit pana la 64bit...adica 35, 40, 55, sau cum?

| Jipa95 a răspuns:

Upgrade de la 32 la 64 se face cu un clean install, nu cu toate cacanariile de programe care pot contine virusi ori keyloggeri. Fa un clean install si problema se va remedia.

| LinxCont a răspuns:

Poate nu merge windows pe 64 biti. Depinde de specificatiile calculatorului.

Daca e compatibil cu sisteme de operare pe 64 biti, ar trebui ca sistemul de operare sa se instaleze corect cu setarile implicite din bios.

Trebuie de stiut ce componente are calculatorul. Daca pe 64 nu merge, atunci trebuie reinstalat windows-ul pe 32 biti. Ar putea fi si o problema cu driverele.

Un windows bun original s-ar putea descarca cu programul de aici https://www.heidoc.net/......nload-tool

Trebuie sa mai incerci, poate merge.

| Diman_Rozeta_1960 a răspuns:

Cumpara-ti unu noi si incearca sa nu il mai apgradezi