| Denis_1354 a întrebat:

Azi au venit baietii de la RDS si mi-au pus fibra optica de 300. Bun pe calculator direct din routerul de la ei HG8245H HUAWEI am viteza 290(pe test speed si rds speed), pe laptop insa nu trece de 36 mb la fel si pe telefon(speed test).In setari la local area conection pe laptop imi arata 72, 2. si nu stiu ce sa fac sa ii cresc viteza...ce ii de vina? laptopul sau routerul.Am un laptop ASUS X55V (la specificati spune ca duce 1000 ).am mai bagat mufa direct in el si la speed test (300 mb). este problema doar cu wi-fi'ul...am mai incercat si cu un mac book 2015 si aceiasi viteza. ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| LostInPark a răspuns:

Pe laptop ai placa de 10/100/1000 deci e OK
Pe router-ul ont ai vad suport "Comply with IEEE
802.11n/802.11b/802.11g."
Setezi 100% transmiting power si treci pe WPA2-PSK /AES
Nu stiu meniul lui, ramane sa te mai joci tu cu setarile dar e posibil ca si routerul sa fie cu probleme.
Eu la RDS am reusit sa duc link-ul de wi-fi de la 35 la 70mbps dar maximul era de 300mbps.
Au si echipamente naspa asa ca nu te obosi prea mult, bine ca iti merge pe LAN.Iti iei tu un router si il setezi CUM VREI.

| Denis_1354 explică (pentru LostInPark):

Deci spui ca trebuie sa imi caut router...dar imi trebuie unu special cu port de fibra optica..am inteles ca se cheama DSL sau ADSL nu stiu exact, bineintelesc cu gigabit

| Denis_1354 explică (pentru Denis_1354):

Si am uitat sa spun ca la setari la laptop, la advance imi apare doar 802.11b PREAMBLE si mai este ceva AdHoc 11n.si plus ca am mai incercat si cu un laptop macbook air si tot asa era viteza.

| LostInPark a răspuns (pentru Denis_1354):

Nu poti schimba routerul ONT...iesi din routerul lor pe LAN cu un cablu pana la routerul ce o sa ti-l cumperi.

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu prea ai cum.Viteza e limitată de hardware-ul laptop-ului.Plăcile de rețea Wifi la laptop-uri nu pot mai mult de 100 mb/sec reali, nu comerciali.Degeaba au ele placă ethernet gigabit, și deții router gigabit, că semnalul emis/recepționat pe wifi nu va fi mai mult de 100 mb/sec.
Chiar de achiziționezi un router wifi ce are viteză wifi gigabit(unu de ăsta costa vorba aia cât o casă, că sunt routere profesionale), real din cauza plăcii wifi receptoare a laptop-ului viteza va fi limitată la 100 mb/sec.Succes

| Denis_1354 explică (pentru DeyCj):

Rezolv cu un adaptor stick pentru placa de retea pentru laptop?

| DeyCj a răspuns (pentru Denis_1354):

Nu prea.Plăcile de rețea wifi pe usb mai toate sunt de 54 până la 100 mb/sec, ceea ce real va fi undeva la 20 și respectiv 50 mb/sec, deoarece pe unde radio(wireless) există pierderi și interferențe, ceea ce scade viteza de internet real obținută. Dacă vrei net de mare viteză real, atunci cea mai optimă soluție e „sârma", unde pierderile de semnal sunt foarte mici.

| K0sti a răspuns:

Pai placa de retea wireless din laptop sau telefon de cat crezi ca e? Baga cablu in laptop si atunci o se vezi diferenta!

| Jipa95 a răspuns:

Esti limitat din router, nu poate el sa duca mai mult acea viteza. Iti recomand achizitionarea unuia de tip gigabit pentru a atinge viteza maxima pe wi-fi precum : http://www.pcgarage.ro/routere-wireless/tp-link/tl-wdr4300/

| Denis_1354 explică (pentru Jipa95):

Avand in vedere ca routerul este primit de la ei..ma gandesc ca nu mi-au dat orice ****...