| Eigei a întrebat:

Bateria de lalaptop e bine sa stea incarcata mereu sau descarcata; eu prea folosesc bateria

10 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Buna!
E bine ca bateria sa o incarci complet, apoi sa o scoti, si sa folosesti adaptorul in mare parte a timpului.Bateria o vei folosi doar cand nu ai o sursa de curent la indemana.
Daca vei folosi atat bateria cat si adaptorul, impreuna, intr-un an si jumatate-doi ani, va trebui sa cumperi alta. Iti va aparea o notificare in bara " it is strongly adviseble to replace your battery", adica " e recomandabil sa schimbi bateria". Pe langa asta, durata de folosire va scadea de la o ora si jumatate-doua ore, cat ai acum, la 5-10 minute.
Bateria incarc-o, apoi pune-o in gentuta, sa fie pregatita oricand de plecare.Laptopul functioneaza fara baterie, pentru ca are adaptor(transformator) Pa!

| marculescumihai a răspuns:

Daca folosesti mai mult pc conectat la sursa de curent incarca bateria pana la 60-65% si dupa scoate-o si pune-o la pastrat.Altfel se useaza MULT mai repede.

| SabinCrb a răspuns:

Nu-l tine non-stop in priza. Este laptop, nu desktop! Cand o ai plina, deconecteaza-l, cand este goala, conecteaza-l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
E bine sa stea incarcata.
Si eu folosesc bateria mai mult.
Te pup!

| Razvanp69 a răspuns:

Cel mai "sanatos" pentru laptop e sa nu ii tii bateria cat timp stai acasa. si o tii incarcata, cand pleci pe undeva si vrei sa iti iei laptopul sa ai baterie, dar acasa scoate bateria si tine-l in priza, din cauza asta se strica multe baterii pentru ca tot sunt incarcate. Bateria nu e ca cea de la telefon, e mult mai pretentioas la un laptop, de aceea e indicat sa nu il lasi cu baterie.

| SimionAlexandru a răspuns:

Atata timp cat ai laptop-ul conectat la curent, nu are rost sa ti, si bateria.
Cel mai bine, e sa incerci bateria pana la 80% si apoi sa o scoti afara (daca sta conectat prin priza, la curent). Si o folosesti doar pana la 20%. Deoarece, bateriile de laptop au un numar limitat de cicluri incarcare-descarcare. (100-200 de obicei). Si nu se merita sa incerci bateria pana la 100% apoi 0%, si tot asa. Incarca pana la 80% apoi descarca pana la 20%, si tot asa. Iti recomand sa folosesti programul BatteryCare. Acolo afli mai multe. Iti doresc mult succes, si o zi superba in continuare. Eu sunt foarte multumit de acest program

| alex500 a răspuns:

Incarcata,bineinteles!
La mine, cum se consuma 2 ore din baterie, pac la incarcat.

| ԂǮϞiŚ a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa fie incarcata.

| Alecsx25 a răspuns:

E bine sa-l lasi pana mai are un sfert, si apoi sa-l bagi iar la incarcat

| Rodo a răspuns:

Cand folosesti laptopul acasa, tine-l in priza fara baterie...