| nukeyly a întrebat:

Bios fenomen SF_Ce putea cauza stergerea biosului? _:
In timp ce instalam un setup xp sp3 pe "bunica-pc cu all comp ok testate", (( p4 2.8mhz, 4x1gb ddr1-400, mb, mb GA-8IPE775-G cu BIOS 3M bit flash ROM, Award BIOS--pe un hdd ata/ide 320 gb/7200 )) setup(cd1-zgariat) da err, nu poate trece/citi sprc040b.dll > fac alt (cd-nou) aceeasi err la acelasi DLL, dau enter sa citeasca fortat/retry da blue screen ca cica stop pc protectie, hmmm, dau restart, opresc pc curent, dau start in gol sa plece curentul din condensatori, pun mana pe CASE sa n-am static la mana, scot 2 placi de ram raman 2x1gb, on power, buton si SF! Da fatal mesaj cu (2 bip unu lung si unu scurt ca la jocurile de pe vremuri cand mori):
Award BootBlock BIOS v1.0
Copyright...
Scanning BIOS image in Hard Drive...
Can not find BIOS image in Hard Drive!

si de aici nu mai face nimica_nu merge DEL f1 f2 etc nimic, bateria cr2032 e ok 3v..., scoasa pusa, resetat pini bios 20secunde, nada.

Ce putea cauza stergerea biosului? (cat de rescriere/schimbare fizica cip bios sigur nu cred ca merita timpul)

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un virus. Trebuie sa vezi ce BIOS ai, sa-l instalezi pe un CD si sa-l refaci. Daca nu se reface inseamna ca-i dus EPROM-ul continator.

| nukeyly explică (pentru Salontanul):

1. si da-i dus EPROM-ul continator. mai poti face ceva
2. nu vad de unde virus, nu era legat la net si hdd era curat formatat pregatit de instalare
3. ce alta cauza crezi ca ar fi fost?

| Salontanul a răspuns (pentru nukeyly):

1. Daca e dus EEPROM-ul (Scuze! Am scris doar cu un singur "E" din greseala) nu se mai poate face nimic! Prin anii '90- si pana prin 2000 si ceva chip-ul era detasabil si se putea inlocui. Uite: https://bit.ly/340xfd2 Uite si cum arata in soclu: https://bit.ly/3ayQn4o Acum este integrat in placa de baza. Doar in ateliere speciale se poate face dar este complicat si nu se incurca nimeni.
2. Virusul putea veni de pe imaginea ISO scrisa pe CD, DVD sau stick. Sunt indivizi care cu asta se ocupa: virusarea de imagini ISO. Asa dau de lucru vanzatorilor si atelierelor.
3.Nu vad alta cauza!

| nukeyly explică (pentru Salontanul):

1. 'imaginea ISO' sa incerc s-o instalez intr-o virtual machine sau Sandboxie sa vad ca lamurire clara confirmata
2. _la scriere hdd>cd nero n-a zis nimic de arhiva iar verificare dupa burn-cd (bit la bit compare) copy test cd>hdd antivirusul n-a observat nimic,, copierea s-a facut bine_is curios de rezultat intr-o emulare
2. _alte sugestii?

| nukeyly explică (pentru Salontanul):

Iso de aici_cica Provided By Microsoft Inc._
https://softlay.net/......nload.html

| Salontanul a răspuns (pentru nukeyly):

Una si buna: ai nevoie de o imagine ISO a BIOS-ului tau. Spune-mi ce placa de baza ai (denumirea si modelul) si apoi vad eu daca gasesc undeva o imagine. Nu poti trece la instalat Windows pana nu restaurezi BIOS-ul!

| nukeyly explică (pentru Salontanul):

Pe placa scrie __GA-8IPE775-G__; da nu stiu ce revizie
GA-8IPE775-G (rev. 1.0) rev. 1.1 rev. 1.2

https://www.gigabyte.com/......11/support

| Salontanul a răspuns (pentru nukeyly):

Cred ca trebuie bagata varianta F8 de acolo! Incearca! Oricum nu mai ai nimic de pierdut.
https://www.gigabyte.com/......11/support