| RAY a întrebat:

Biosul nu imi citeste dvd rw cum se face un uptate de bios e greu?

18 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

BIOS-ul NU citește DVD de niciun fel. Reformulează.
Oricum, update de BIOS se face ușor; te duci pe pagina producătorului plăcii de bază și descarci de acolo ultima versiune de BIOS și o scrii (fiecare producător are tehnica proprie. Ai descrieri și instrucțiuni acolo).

| RAY explică (pentru mihai69):

Adica nu pot da boot de pe dvd rw asta nou

| mihai69 a răspuns (pentru RAY):

Apare în lista de device-uri de pe care poți boot-a?

| RAY explică (pentru mihai69):

Da,cdrom/dvd rom, usb de astea culmea mereu a mers de pe cd rom dar azi de pe dvd rw nu merge

| mihai69 a răspuns (pentru RAY):

Nu cumva ai două unități optice?

| RAY explică (pentru mihai69):

Nu mihai ca i-am spus scoate cd rom si lasa doar dvd rw in functiune

| RAY explică (pentru mihai69):

Si am pus si pe stik un windows nu il ea si era bootabil culmea am facut si setari nimic, maine merg acolo la service e aiurea sa numai pot instala windows pe el

| mihai69 a răspuns (pentru RAY):

E cumva o placă de bază cu BIOS UEFI?

| RAY explică (pentru mihai69):

Nu stiu, biosul e in franceza, biosul arata ca o baterie, pc ul e vechi din 2003, are rami ddr1 semn ca e vechi,dvd rw e ata, na eu il tin pentru net, am dat enter pe cd rom ca asta apare cd rom, stik usb, discheta atat ca varainte de boot dau pe cd rom el intra in windowsul vechi smecherul bine nu prea sa reinstalez sa vad daca merge mai ma pomenesc ca nu voi putea sa inslez windows ce ma fac sti cum e cu xp nu sti cand te lasa

| mihai69 a răspuns (pentru RAY):

BIOS-ul e un circuit integrat PROM (sau EPROM, sau EEPROM) NU poate să arate ca o baterie. Probabil aia chiar e bateria PENTRU BIOS, nu integratul!
Vezi ce versiune e (scrie la boot-are) și vezi pe saitul producătorului care e ultima versiune.
Știu sigur că există două sisteme diferite de CD-uri boot-abile, probabil al tău nu e compatibil cu ce știe placa de bază acum.

| RAY explică (pentru mihai69):

Daca merg maine oare imi vor face ceva sau raman la vechiul cd rom?

| mihai69 a răspuns (pentru RAY):

Nu știu. Dar ai putea păstra și unitatea CD, și pe cea DVD.

| RAY explică (pentru mihai69):

Tu stii franceza?

| RAY explică (pentru mihai69):

Daca ar fi in engleza da e in stupida aia de franceza

| mihai69 a răspuns (pentru RAY):

Știu. Nu e stupidă, e chiar frumoasă. Ca și rusa, de altfel. Da' aia e altă poveste...

Răspuns utilizator avertizat