| r3laxX a întrebat:

Buna,
Acu 3 zile mi-am instalat extensia"Adblock" pe opera ( este si pe chrome, mozilla...)
E adevarat ca opreste reclamele dar au aparut niste reclame in plus si cuvinte care in mod normal sunt negre apar cu verde care te trimit la tot felul de pagini... si in drepta sus la pagina ii este indoit coltul si apare si acolo o reclama.

Am sters extensia dar chestiile astea inca tot apar
Si apar reclame in locuri in care pana acum nu apareau

Stie cineva vreo solutie in afara de a dezinstala oprea? pentru ca am multe bookmarks si alte chesti pe opera si nu vreau sa o dezinstalez

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Posibil ca ai niste adware prin computer. iti recomand sa folosesti utilitarele astea:
http://www.bleepingcomputer.com/download/adwcleaner/
http://www.bleepingcomputer.com/download/junkware-removal-tool/
daca nu ai scapat de ele foloseste si http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/
dezactiveaza orice antivirus activ la rularea utilitarelor pentru a nu intra in conflict

| r3laxX explică (pentru al3xander):

O mers primul link
mersi mult

| al3xander a răspuns (pentru r3laxX):

Pentru nimic, ma bucur ca am putut sa-ti fiu de ajutor. numai bine!

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Am nevoie de un print cu ce aparea in plus.

| DeyCj a răspuns:

După cum detaliezi și intuiesc se pare că te-ai infectat cu un virus adware.Aceste tipuri de viruși afișează reclame enervante fie în browser fie direct pe desktop.
Ca să rezolvi problema, primul lucru este să ștergi istoricul de navigare
Dacă nici așă problema nu dispare este necesară o devirusare folosind un antivirus extern butat de pe un CD
Recomand Avira rescue System
Se descarcă ISO-ul nu exe-ul
Se butează cu Cd-ul după ce ai scris acel ISO pe cd
Se urmează pașii
Succes

| RAY a răspuns:

Pe site urii porno nu opreste reclama sa stii pe viitor

| Stefxn a răspuns:

Eu am instalat un antivirus, un firewall si un antispyware... ti-as sugera acelasi lucru si n-o sa ai parte de probleme cu virusi enervanti in caz de asta e problema