| Gabinnen a întrebat:

Acum cateva zile mi s-a blocat brusc laptopul si apoi mi-a aparut meniul de bios,din ce am inteles eu. L-am dus la un service,mi-au zis ca il pot repara acolo si ca o sa imi instaleze si windowsul.
Am platit si dupa mi-au spus ca trebuie sa schimb si hddul, dar ca ei nu se ocupa cu asta,sa il duc in alta parte. Dilema mea sta in felul urmator: daca o sa cumpar alt hdd, nou, o sa trebuiasca sa instalez din nou windowsul? Ca asta ar insemna ca am platit degeaba, desi ei mi-au spus ca in momentul in care o sa inlocuiesc hddul o sa porneasca laptopul normal.
Cine poate sa ma informeze si pe mine i-as fi recunoscatoare.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti-ai cumparat laptop-ul fara windows instalat, cu licenta.
Probabil, laptop-ul este inca in garantie si hard disk-ul are probleme (Bad-uri).
Daca service-ul nu este acreditat de producatorul laptop-ului, atunci ai pierde garantia.
Este singura explicatie pe care o vad posibila.

| cfrtobias a răspuns:

Pai daca iti merge windows acum de ce sa schimbi hdd?

| Gabinnen explică (pentru cfrtobias):

Pai nu merge. Laptopul arata acum exact cum arata cand l-am dus la reparat. Dar cei de acolo mi-au zis ca in momentul in care o sa schib hard disck ul o sa porneasca automat cu tot cu windows gen.
Eu m-am informat abia cand am ajuns acasa. N am stiut ca trebuie windows nou pe alt hdd si probabil nici ei ca mi-au spus ca nu se pricep la asta.

| cyberalex a răspuns (pentru Gabinnen):

LOL, asta este cea mai buna gluma de cand sau inventat pc-urile.
Chiar montand un HDD cu SO Window$ pe el (luat de pe alt computer) nu va functiona (numai dupa un model asemanator).
Deci, HDD nou (virgin) instalare SO fresh (nu importa care, W$, linux, etc).
Poate functiona numai cu o varianta live (cd, DVD, usb key).

| Cobi24 a răspuns:

Buna!

Intr-adevar, windows-ul este salvat in HDD (in alta parte nu ar avea unde). Ar trebui sa te intorci la cei care ti-au instalat windows-ul si sa le ceri un ramburs, pentru ca nu ai ce face cu el daca o sa schimbi hard-ul.

O alta solutie ar fi sa le ceri sa-ti instaleze windows-ul din nou, fara sa-ti mai ceara bani, dupa ce schimbi HDD-ul.

Sper sa rezolvi, problema! : )