| Alis57 a întrebat:

Bună, am încercat sa fac reglaj automat la televizor și cum a început reglajul mi s-a închis televizorul și acum nu se mai deschide, adică se deschide și în următoarea secunda se închide, ma poate ajuta cineva va rog, menționez ca este un televizor smart Samsung din 2019 sau 2020.

78 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoate l din priza si baga l dupa 10 minute

Bula
| Bula a răspuns:

Scoate-l din priza pentru 5-10, dupa care incearca-l din nou.
Daca problema persista in continuare, atunci TV-ul este defect si se rezolva ori in garantie, ori la service.

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Știți cumva care ar fi cauza?

| Alis57 explică (pentru Bula):

Știți cu va care ar fi cauza?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Alis57):

Cauza poate fi un blocaj soft (in acest caz isi revine dupa repornire) sau problema la partea electronica (intra in functiune protectia).

| Alis57 explică (pentru Bula):

Și ar trebui sa își revină singur? După mai mult timp scos din priza nu și a revenit

| Alis57 explică (pentru Bula):

Ce as putea sa i mai fac?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Eu cred ca nu este de la reglajul automat, nu cumva i ai dat reactualizare soft?

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, am făcut mai întâi reglaj manual, s au adăugat 10 canale și apoi am dat la reglaj automat și s-a închis, acum se deschide scoate sunetul ala normal de deschis se face ecranul negru și se închide, ce as putea sa i fac eu acasă, va rog sa mi spuneți orice modalitate

Bula
| Bula a răspuns (pentru Alis57):

Daca mai e in garantie, atunci il duci inapoi la magazinul de unde l-ai cumparat.
Daca nu, atunci te adresezi la un service, preferabil la unul acreditat de firma producatoare.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Dar nici sunet nu ai? Scoate i cardul din slot daca ai cardul de la rds in spatele televizorului.

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu nu am pus niciun card în el, ce card?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Offf, cardul CI de la digi pentru a vedea canalele full hd si la o calitate superioara, se numeste smartcard.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Televizorul il folosesti prin decodor? Sau cum?

| Simpatic a răspuns (pentru Alis57):

Se refera la acel card care iti da programe HD, gen cardul CI+
Unii au card de acesta altii au mediabox, adica la tv care nu au suport card CI+
Dar acest user de mai sus comenteaza fara relevanta deci nu trebuie sa te prea iei dupa ce spune el!

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cum adică prin decor?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Decodor nu decor, decodorul este un alt aparat pe care scrie sigla Digi, acel decodor il conectezi in televizor prin cablu Hdmi si mufa de antenă care vine in televizor o bagi in spatele acestui decodor sau reciever, si acum vei avea 2 telecomenzi una este pentru acest decodor, ai asa ceva?

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Îmi poți da insta ul sau Facebook ul tău ca să văzu dacă ma poți ajuta cu televizorul meu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Nu am

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Pune poze sa vedem ce simptome are, nu ai nici sunet?

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, nu are nici sunet, cum se pun poze sau videoclipuri aici?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Bună întrebare cum pui poze, eu nu stiu,

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Opreste tv ul din telecomanda sa il vezi in standby, adica sa se aprinda ledul rosu, si incearca după 10 secunde sa il repornesti.

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am încercat, am încercat sa țin și apăsat pe butonul de închis atât din telecomanda cât și de la televizor și tot nu merge, nu are niciun efect, se deschide și se închide în următoarea secunda

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

De ce nu ai zis ca are buton de power, inchide l din butonul lui de power si scoate i antena din spate sau daca mai ai alte cabluri prin spate conectate in tv scoate le, adica daca ai bagat dv d prin tv sau video cu cabluri rca sau euroscart.

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu se închide, apăs pe butonul de închis repet și din telecomanda și de la el și nu are nicio reacție, nu executa comanda, face la fel, ca și când nu as fi apăsat

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Inseamna ca el a intrat in protectie numai ia nici o comanda, a detectat un defect, scoate l din priza si lasa l macar pîna diseara scos so fi incins procesorul in el si trebuie lasat cel putin 3 ore sa se raceasca.

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Și dacă tot nu merge ce as putea sa i mai fac?

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Activare meniu secret, meniu service Smart TV Samsung –

Atentie, numai Samsung si daca nu aveti idee despre setarile noi aparute acolo, recomand sa nu schimbati nimic, sa nu activati sau sa opriti vreo optiune. Daca alegeti totusi sa o faceti, o faceti pe propria raspundere.

Eu folosesc acest mic truc pentru a reseta televizorul la valorile din fabrica. In meniul default, exista o optiune de resetare, dar nu una completa!

mai puteti afla si informatii complete legate de televizor si de versiunea software, plus alte informatii pe care in mod normal nu prea aveti de unde sa le gasiti.
In momentul in care activati acest meniu, veti vedea o lista principala cu anumite optiuni. Fiecare dintre ele cuprinde alte sub-meniuri. Controlul se face cu ajutorul telecomenzii. Tastele stanga/dreapta/sus/jos pentru navigare, tasta centrala (ok) pentru selectie si confirmare iar tasta return, pentru revenire la optiunea/meniul anterior.

Iata si cum se activeaza, sunt mai multe metode

1 – Metoda cea mai comuna si care functioneaza in cazul televizorului 49NU7302. Atentie, se va activa meniul cu setarile si informatiile mai bogate!

Oprim televizorul, asteptam cateva secunde si apoi, apasam pe telecomanda urmatoarele taste: info, settings, mute si power. Trebuie apasate in aceasta ordine (nu in acelasi timp). Initial, televizorul va porni in mod normal. Meniul de service se va activa dupa cateva secunde. Pentru a inchide meniul, trebuie sa oprim televizorul si sa-l repornim. Este posibil ca setarile de imagine pe care le aveti sa nu se pastreze (moduri de luminozitate, etc)

2 – Inca o metoda care functioneaza pentru televizoarele Smart TV ale seriei NU (posibil si pentru altele). De data aceasta, se va activa un meniu mai prietenos, mai putin bogat in optiuni dar la fel de interesant. Pentru a scapa de acest meniu, oprim si repornim televizorul.

in aceste meniuri recomand sa filmezi cu telefonul tot ca sa stii cum revii la setarile initiale adica ce era pus initial, nu toate setarile prin reset revin la default starea initiala sau de fabricatie