| Alis57 a întrebat:

Bună, am încercat sa fac reglaj automat la televizor și cum a început reglajul mi s-a închis televizorul și acum nu se mai deschide, adică se deschide și în următoarea secunda se închide, ma poate ajuta cineva va rog, menționez ca este un televizor smart Samsung din 2019 sau 2020.

78 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Il duci la reparat unde vei da pe reparatie cit nu merită, mai bine cumperi altul si pe ăsta il vinzi de piese pe olx cu 200 lei mai mult nu cred ca vei lua pe el, este clar ca a fost un tv mai slab daca din atîta lucru ca i ai dat cautare automata sa bulit, dar intrebare de ce i ai dat cautare a canalelor? Ce nu mergea la el? Sau ce canale nu prindeai?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Lasa l scos din priza macar 2 ore sa se raceasca procesorul ca eu banuiesc ca acolo e buba, sa supra incălzit si da eroare de aceea s-a oprit si ecranul si sunetul, sunt televizoare facute prost cu piese ieftine china.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Citeste bine raspunsul meu altfel nu intelegi nimic, este vorba de MENIUL DE SERVICE care nu este acelasi meniu cu cel de care zici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Si meniul de service nu i ti apare sigla meniu pe ecran? Sau unde

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oprim televizorul, asteptam cateva secunde si apoi, apasam pe telecomanda urmatoarele taste: info, settings, mute si power. Trebuie apasate in aceasta ordine (nu in acelasi timp). Initial, televizorul va porni in mod normal. Meniul de service se va activa dupa cateva secunde. Pentru a inchide meniul, trebuie sa oprim televizorul si sa-l repornim.

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Aveam toate canalele salvate și din cauza ca erau prea multe avea memoria plina și nu mergea sa ma uit la filme pe net, am șters aproape toate canalele, am mai lăsat numai 4 si în aceasta dimineața am vrut sa le bag la loc pe toate și sa îmi păstrez mai multe

| Alis57 explică (pentru LasleaIoan1972):

Nu merge sa-l opresc, apăs pe butonul de oprire și nu are niciun efect, pornește se face ecranul negru și în următoarea secunda se închide

| LasleaIoan1972 a răspuns:

In meniul de service nu se mai opreste, dar nu fac ore de tehnici de servisare oricum nu era intrebarea ta

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Alta cauza posibil s-a ars memoria, si atunci s-a oprit de tot, memoria este un integrat care este lipit pe placa de baza a tv ului, fara acel integrat nu functioneaza, ori s-a ars ori este dezlipit din cauza unui șoc de tensiune care a apărut brusc in priză datorita fluctuatiei retelei electrice, daca asa s-a intamplat, atunci il poti duce oriunde sa il repare ca un integrat nu costa mult, poate cu 200 sau 250 lei il repară pe loc daca au piesa.Esti din Bucuresti?

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru Alis57):

Scoti din priza il lasi cam 1 minut si il pui in priza o sa ramana ledul de stby aprins cel rosu de obicei
dupa apesi butoanele respective in ordine ce am scris o

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Apasam pe telecomanda urmatoarele taste: info, settings, mute si power. Trebuie apasate in aceasta ordine (nu in acelasi timp). Initial, televizorul va porni in mod normal. Meniul de service se va activa dupa cateva secunde. Pentru a inchide meniul, trebuie sa oprim televizorul si sa-l repornim.
sau scoate din priza pune in priza si reporneste, trebuie sa fie ca nou

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, din Găești

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Ai facut cum a zis utilizatorul ioan 972? A mers?

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, la am scos din priza, o sa le las așa pana diseara sa vad dacă se repara ceva

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Ok

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu merge nici cum a spus el

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Normal ca nu merge cum a zis el daca tu nu ai imagine pe ecran, dar omul e turc nu intelege, treaba lui.

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ma puteți ajuta cu alta modalitate?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Dca nici deseara nu va functiona tv ul unica solutie este in servis sa schimbe piesa. Nu va functiona altfel.

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Și cam cât ar costa?

| Alis57 explică (pentru Alis57):

Sau cât ar dura?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

De costat ti am zis undeva la 250 lei, iar ca durată il poate face in ziua cand il duci in cîteva ore, sau in cîteva zile maxim o saptamîna daca nu au ei pe stoc piesa defecta.

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu ai pe nimeni care se pricepe la televizoare ca sa l poți întreba?

| Alis57 explică (pentru Alis57):

Ce ar mai fi de făcut acasă

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Din păcate nu, dar suna la garantie la Samsung sau din magazinul de unde l ai luat si întreaba i pe ei fiind in garantie ar trebui sa fie gratuită reparatia.

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu mai am nicio hârtie de când l-am luat, nici cutia

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Niciun electronist nu i ti va spune defectul pana nu te duci cu aparatul la el, deoarece aceste televizoare au defecte ciudate care se repara greu, si din cauza unei piese intrerupte se opreste tot aparatul nu vrea sa mai faca nicio comandă, mai ai alt televizor in afara de acesta? Ca sa il folosesti pe acela chiar daca este generatie mai veche pe tub, alea au fost facute bine cu piese originale, am vazut ca tu esti fată, nu credeam ca o fata este preocupata de televizoare ca un baiat, sa il memorezi, sa cauti sa il repari, bravo ce varsta ai?

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

19, as vrea sa evit sa ajung cu el la cineva sa îl repare pentru ca stau destul de departe de oraș și ai mei încă nu știu ca s-a stricat, am mai stricat un televizor în trecut și nu știu ce ar spune de data asta

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alis57):

Dar nu e vina ta s-a stricat pur si simplu

| Alis57 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Probabil ca dacă nu făceam acel reglaj nu se întâmplă nimic, dar nu înțeleg ce s-a întâmplat pentru ca am mai făcut acest reglaj automat și nu a pățit nimic