| Helăăău a întrebat:

Am internet click net cu modem (Huawei) si pe spate scrie wi-fi. As putea sa ma conectez cu telefonul mobil la internet? Am activat wi-fi-ul pe telefon dar nu imi detecteaza nimic si am incercat sa caut si imi cere un nume de retea (cum il aflu pe al meu? ) Multumesc...

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Trebuie configurat rooterul ce îl ai pe post de modem.Ca să accesezi meniul rooterului trebuie să îi știi adresa IP(198.192.10.1,de exemplu) și apoi cu cablu de rețea conectat să scrii adresa IP în bara de adrese a borowserului de internet. Apoi trebuie să accesezi meniul de Wifi sau dacăare un wizard urmează pașii wizard-ului.Succes

| tr3ig a răspuns:

In primul rand ai antena la el? daca nu ai antena la el nu te mai chinui ca nu e wirleswinking iar faza cu ipu cum zice "prietenul" meu lupu trebuie sa fie scris pe carticica cu instructiuni, e posibil sa nu mai stiu sigur sa fie 192.168.100.1, nu mai stiu sigur ca am inchis abonamentu acum 1 an si nu mai am nici o legatura cu romtelecomul. bafta.

| pcmhz a răspuns:

Trebuie să activezi şi funcţia wireless.

Era bine de ştiut modelul exact, totuşi încearcă să îl accesezi (interfaţa de administrare) cu un browser (IE, Firefox, Chrome) la adresa 198.192.1.1, dacă nu ai umblat la el atunci user/pass sunt admin/admin.

Nu ştiu modelul exact dar te poţi orienta după inf. de aici http://www.inpc.ro/erori-clicknet-dialup/huawei/configurare-mt882

@tr3ig - nu trebuie să aibă antenă exterioară ca să deţină tehnologie wi-fi;) antenele sunt şi interne.