| daydreamer a întrebat:

Am o mare problema: s-a luat curentul, in timp ce calculatorul meu era deschis. Acum, unitatea se deschide, insa monitorul sta aprins doar pana se deschide si windows-ul. Dupa, unitatea continua sa functioneze, dar monitorul se stinge. Ce ar trebui sa-i fac ca sa mearga din nou?

2 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Incearca sa pornesti calculatorul in safe mode (tine apasat F8 dupa ce pornesti calculatorul si intra ecranul cu logo-ul placii de baza) si modifica de acolo rezolutia si frecventa la monitor.
Nu te apuca de dezmembrat pc-ul totul este de la rezolutie, unii dau raspunsuri doar pentru a le creste numarul de raspunsuri happy

| Trynda a răspuns:

Ai incercat sa reaprinzi monitorul in timp ce e pornit pc-ul? Daca nu iti apare imaginea si nici macar semnalul "No signal" inseamna ca monitorul s-a defectat. Daca iti apare No signal si se stinge monitorul poate s-a ars procesorul grafic al placii video. Ca sa ai totusi imagine scoti placa video din slot si va intrat automat placa video integrata. Asigura-te ca stingi sursa si desfaci suruburile placii mai inainte big grin