| MCRgurl a întrebat:

Am o mica problema la un laptop destul de vechi, pe care il am de vreo 4-5 ani.Si care a fost folosit destul de intens.De ceva timp e folosit doar de mine dar cand l-am luat prima oara, l-au folosit si fratele si sora mea.Acum vreo cateva luni s-a stricat.Se blocase complet, nu mai mergea nimic.Asa ca l-am inchis din buton si cand am incercat sa-l deschid imi dadea eroare indiferent ce faceam (nu mai stiu exact ce zicea).L-am dus la reparat si mi-au spus ca e de la hard.L-au schimbat, si acum merge chiar bine.Nu am avut nicio problema cu el.Insa astazi l-am lasat vreo jumatate de ora pornit pe un joc,iar cand m-am intors si am vrut sa continui jocul,s-a inchis din cauza faptului ca nu mai avea baterie.L-am conectat la incarcator, l-am aprins (i-am dat resume windows) si nici nu mi-a aparut bine jocul ca mi-a aparut blue screen cu "hardware malfuction system has halted.Contact your vendor" sau ceva de genul.L-am inchis,l-am aprins, si merge.Iar intrebarea propriu-zisa este - se poate intampla din nou? Momentan scriu de pe laptop-ul mentionat dar tot stau cu frica ca primesc blue screen din nou.Asa cum am spus, hard-ul a fost schimbat recent.E din cauza ca laptop-ul e destul de vechi sau e de la hard? Sau a fost pur si simplu din cauza faptului ca s-a inchis din cauza bateriei si apoi aprins din nou imediat?

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Blue Screen apare in cazul erorilor software si/sau hardware. Faptul ca iti apare o data sau de doua ori nu e un capat de tara, dar, daca frecventa acestora creste, trebuie cercetata cauza lor.

| MCRgurl explică (pentru dannyel86):

Ok,multumesc mult de raspuns. Daca incepe sa se intample des, cred ca il schimb direct.Nu cred ca are rost sa il mai duc la reparat.Dar pe moment m-am panicat pentru ca momentan nu imi pot lua altul si mi-e sa nu renunte la mine chiar in momentul asta

| dannyel86 a răspuns (pentru MCRgurl):

Daca Blue Screen e generat de erori software, laptopul nu are nicio vina. Trebuie reinstalat sistemul de operare / driverele, daca ele creeaza conflictul. Numai cand e vorba de schimbat piese, abia atunci trebuie sa te gandesti daca ii cumperi componentele inlocuitoare sau investesti bani in alt lapotop.
Nu e cazul sa renunti atat de usor la modelul tau. Toate problemele au o rezolvare! happy

| Annonnymus005 a răspuns:

Despre ce model de laptop este vorba? De curiozitate, sa iti spun daca merita sa il repari

| Annonnymus005 a răspuns:

Ce componente are?