| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, cand joc cs sau alt tip de joc de multe ori mi se da la meniu si e enervant. Adica ca si cum as fi apasat pe esc, apropo cand vreau sa apas eu esc nu merge! Trebuie sa apas butonul ala windows ca sa ies din joc. Care ar putea fi problema si cum sa o rezolv?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E simplu: ti-i stricata tastatura!
Dupa un timp, tastaturile se umpla cu mizerie (praf, umezeala) care lipesc contactele si /sau arcuirea lor, iar unele taste raman blocate sau nu fac contact.
In acest caz, verificarea tastaturii se poate face cu programe specializate sau pur si simplu inlocuite (provizoriu) cu o alta tastatura, buna.

| unpierdut a răspuns (pentru Bula):

Am schimbat tastatura si tot asa face

| Bula a răspuns (pentru unpierdut):

Daca tastatura este verificata, atunci mai pot fi 2 cauze de soft si unul de hardware:
1. ai ceva "virus" in calculator. Poti verifica online aici:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Inainte de pornirea scanarii bifeaza toate optiunile de severitate!

2. Ai ceva problema cu windows-ul, care interpreteaza gresit tastatura.
In acest caz incearca sa descarci toate update-urile de compatibilitate de pe site-ul Microsoft.

3. Problema cuhardware-ul.
Rareori, la calculatoare de generatie mai veche, in BIOS a fost o optiune pentru USB compatibil.
In lipsa activarii acestei optiuni, tastatura si mouseul USB nu functioneaza (corect), mai ales daca se lucreaza in DOS sau alte sisteme de operare (care necesita alocare de intrerupere di BIOS).
Daca nu functioneaza nici cu aceasta optiune activata, atunci probabil vei avea nevoie toate driverele date de fabrica placii de baza sau chiar de o placa de baza mai noua /diferita.

| unpierdut a răspuns (pentru Bula):

Prea multe raspunsuri pe car enu le inteleg de loc, am calculatorul de 6 ani

| Bula a răspuns (pentru unpierdut):

Du-l la un specialist care se pricepe.