| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o problema cu laptopul, sa fiu direct nu merge internetul, adica am semnal este conectat dar nu merge si deasupra apare un scut cu un semnul exclamarii.

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Pot fi nenumarate cauze pentru care nu merge internetul. Cel mai simplu pas pentru moment ar fi sa te duci la un vecin si sa il intrebi daca la el merge netul. Asa afli daca e "de la ei" sau de la tine.

| liviunicu23 a răspuns (pentru PainTech):

Net ul merge
pe televizor si pe telefon, asa ca de la net nu ar fi problema

| PainTech a răspuns:

Apoi nu ar strica niste informatii suplimentare cum ar fi :
1. De cand a inceput sa nu mai mearga?
2. A mai existat problema asta in trecut? Cum a fost rezolvata?
Conexiunea se face prin router sau cablu direct? Daca e prin router merge pe celelalte dispozitive ( telefon, alte laptopturi/calculatoare )
3. Rezultatul a doua comenzi din consola ("ipconfig /all" si "ping 8.8.8.8") ar ajuta extrem de mult.
4. Cand apesi click dreapta pe scutul ala ar trebui sa ai optiune de "Depaneaza probleme". In general nu rezolva mare lucru dar e posibil sa ne dea cateva informatii utile.

Doua solutii care merg destul de des ar fi :
1. Dai restart la laptop
2. Scoti routerul din priza si il bagi la loc.

| liviunicu23 a răspuns (pentru PainTech):

Este ptin router merge la tot ce este conectat la el in afara de laptop
problema o am de vreo 2 saptamani pana acum nu am mai avut asa

| PainTech a răspuns:

Deci problema ar fi de la laptop.

Intră in command prompt, rulează comanda "ipconfig /all" so spune-ne ce îți afișează.