| Conseil a întrebat:

Am o problema cu PC-ul, acum o saptamana mergea bine, ieri cand m-am întors l-am pornit si cand a ajuns la fereastra Windows unde se încarcă isi da reset, l am sters de praf, schimbat sursa, m-am mai uitat prins Bios, dar nu am modificat nimic, initial apar acele optiuni, Safe Mode, Start Windows...etc., le am incercat pe toate, nimic, isi da reset in continuu, de fiecare data la fereastra de încărcare a Windows ului, mentionez ca am XP, ce sfaturi imi da tu, ce sa ii mai fac?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In cazul unei erori fatale de calcul, Windows-ul poate sa afiseze "Moartea Albastra" (Blue Screen) sau sa se reseteze, in functie de setare.
Aceste erori pot fi cauzate de mai multe lucruri, cele mai dese cauze fiind:
- instalarea unui (upgrade de) driver, ne-suportat de sistem
- instalarea unui program nou, care are in componenta secvente ce pornesc impreuna cu calculatorul
- defectare sau contact imperfect la memoriile RAM
- parametrii incorecti in BIOS
- supraincalzirea procesorului
- defectiune la nivelul placii de baza (condensatori umflati)
- "Bad"-uri pe hard disk, din cauza carora se citesc coduri eronate de pe disk.
- tensiuni de la sursa de curent in afara limitelor admise

Daca nu intra nici in Safe mode, atunci trebuie pornit sistemul de pe un CD de service si depanate componentele PC-ului.

| Evolution a răspuns:

Salut, in primul rand ai schimbat sursa degeaba.
Sunt mai multe posibile cauze...
1- Memoriile RAM (sau doar o singura memorie) poate sa fie defecta si sa cauzeze restarturi la inceput de boot. Scoate toate componentele si consumatorii (ventilatoare inutile s-a.m.d) si lasa doar procesorul, hardul pe care este windowsul si coolerul de la procesor. Pe rand introduci o memorie ram (in caz ca ai 2 sau mai multe) si vezi daca porneste, daca porneste la una si daca introduci doua sau pe a doua si nu porneste, inseamna ca aceasta este defecta. Daca nu ai o a doua memorie ram, ar fi bine inainte sa cumperi o memorie ram, sa te asiguri ca e de la asta, sa cauti una de test (de la un prieten sau altcineva) si sa vezi daca iti porneste.
2- Hard-ul e pe duca sau stricat. Cand bootezi windowsul la inceput, el acceseaza memoria flash a hardului. Nu are treaba bios-ul. Bios-ul isi face treaba doar la inceput pana acceseaza hard diskul.
3- Virusi, reinstaleaza windowsul. Poti salva fisierele printr-o metoda usoara, Iti trebuie un rack sa pui hdd-ul (cauti pe net ce inseamna in caz ca nu stii) si il pui acolo si de acolo il poti pune pe usb in orice alt pc / laptop sau device si iti salvezi ce date vrei tu de acolo. Dupa il formatezi complet si repui windowsul. Dar chiar si asa, e recomandat sa schimbi hardul si sa il verifici de bad-uri.
4- Placa de baza face scurt pe undeva, daca ai un prieten care se pricepe la electronica, ar fi bine sa il chemi pe el sa vada daca placa ta de baza este ok. Cablurile care fac legatura la HDD, verifica-le si pe alea. Nu iti recomand sa te duci la firme de service, costa mult verificarea (pentru ca necesita timp) si nu cred ca valoreaza PC-ul cat va valora reparatia.
5- Poate sa fie orice alta componenta, chiar si procesorul sa fie partial defect.

In caz ca nu te pricepi la ce am spus mai sus, sunt sigur ca in ziua de azi oricine are un prieten care se pricepe la calculatoare sau un prieten care cunoaste alt prieten care se pricepe la calculatoare si il rogi sa vina la tine sa te ajute. Poate sa fie o treaba de 5 minute sau de 5 ore, ideea e sa il faci. La final dai o bere si cam asta e tongue
Succes

| denismaria92 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat treaba asta dupa ce am dat reset la BIOS. Dar aceeasi treaba mi s-a intamplat si atunci cand hardul s-a dus. Incearca sa conectezi hardul la un alt pc, iar daca nu merge, inseamna ca problema este hardul.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca sa vezi daca ai conectat totul bine pe lua unitate, daca tot nu merge incearca cu scosul ramilor sau schimba windows-ul.

| MirelApaminerala a răspuns:

Windows nu era geam?