| alexhorvy a întrebat:

Buna am o problema de ieri calculatorul meu se inchide singur si nu mai porneste un e vorba de windows, finca ar scrie "windows is shuting down " sau ceva de genu se inchide brusc ca si cum ar fi o pana de curent. Ma gandesc sa nu fie sursa am mai avut odata probleme asa si sursa a fost defectata. sper ca de data asta sa nu ajung cu el din nou in service. In concluzie daca credeti ca exista si alte motive din care calculatoarele sa se INCHIDA SINGUR CA SI CUM L`AS SCOATE DIN PRIZA nu ezitati sami scrieti
Funda si THX

4 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Presupun ca nu ai probelme cu sistemul de operare si nu te'ai apucat sa stergi din el.
Pasul 1. Scoti din priza, desfaci carcasa, cureti de praf.
Pasul 2. C carcasa desfacuta bagi in priza, pornesti si urmaresti sa se invarta toate ventilatoarele. (atentie, e sub tensiune, poate curenta, nu bagi mana, doar privesti)
Pasul 3. Schimbi venitlatoarele care nu functioneaza (ieftine, gasesti la 20 ron
Pasul 4. Montezi la loc carcasa si pornesti normal. Iei un program gen piriform speccy (gratis, da un goole) si vezi la ce temperatura funcitoneaza procesorul, hdd, etc
Aici ai variante: Daca temperatura este inca mare la procesor te duci cu el la service si schimba pasta termocundctoare.
Daca temperatura nu e mare si totusi se stinge, problema e de la componente, te duci cu el la service.
BAfta

| alexhorvy explică (pentru CataC):

Intre timp. am schimbat hddùl sursa, fan-urile. làm dus la curatat. si tot persista problema

| Sihastrul a răspuns:

Desfacut/indepartat praful de pe radiatoarele procesorului si placii video/verifici daca ventilatoarele acestora se rotesc doar sufland peste ele, verificarea contactelor.

| Anonimgirltpu a răspuns:

Si mie mi se intampla asta ceva vreme. Sunt curioasa ce raspunsuri iti vor da ca vreau si eu sa stiubig grin