| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cunascatori, am primit un PC de craciun, e generatie toata 2010 toate piesele sunt cele care au aparut in 2010-2011.
Mie mi s-au ars de foarte multe ori calculatoarele pe care le-am avut din cauza un fulger sau trasnet. De obicei de fiecare data cand vad ca vine vreme puternica scot din priza tot, dar aseara nu se auzea nici un tunet nimic, si brusc afara s-a luminat totul [ a fulgerat ] si am avut norocul sa nu se arda pc-ul, l-am stins repede, l-am si scos din priza nu l-am inchis. Si stau mirat ca cum de nu s-a ars a fulgerat foarte puternic. Cu acest PC care l-am primit poate sa aiba sursa care sa se inchida la socuri de curent precum fulgerele? Adica sa nu mi se arda.
Dau funda! Pentru un raspuns cand mai detaliat sau cum pot afla daca sursa are asa ceva?

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

E ok sistemul.
Sursa este FOARTE BUNA are toate protectiile..Deci poti sta linistit happy
Singurul dezavantaj este PLACA VIDEO care consuma ~200w si are PERFORMANTA foarte slaba.
Strange bani si cumpara un kit de memorie dual channel de 16gb + Placa Video GTX 1070 sau 1080 ( or sa aparea la sfrasitul lunii viitoare ) sau daca nu iti permiti sa dai ~1800 lei poti sa cumperi un gtx 960 ( o sa costa cam ~750 lei la sfarsitul lunii viitoare )

13 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Imi vine sa injur...
Ce surse erau alea de se ardeau la un amarat de fulger? Delux? Te-ai zgarcit si ai cumparat toate POCNITORILE de surse...
O sursa cu protectii costa de la ~150 lei in sus!

https://www.youtube.com/watch?v=Jb_GTlUxJnM

" am primit un PC de craciun, e generatie toata 2010"
Iti voi raspunde daca sursa are protectii doar daca imi raspunzi la urmatoarele intrebari :
1) Ce sursa are sistemul? Vreau modelul.
2) Ce pc e?

| Daryus3k2 a răspuns (pentru CPAElites):

Procesor I7 939 2.8 ghz
6 GB RAM CROSSHAIR
1500 HDD
Placa video NVIDIA GTX 480
Placa de baza nu stiu, stiu ce e ceva de la ASUS
SURSA : CMPSU-750HX CORSSHAIR

| Daryus3k2 a răspuns (pentru Daryus3k2):

930"

| Daryus3k2 a răspuns (pentru CPAElites):

Deci pot sta linistit ca nu o sa se arda prea usor la socuri? happy. Mersi frumos pentru raspuns, ai funda.

| Daryus3k2 a răspuns (pentru CPAElites):

Mai am o intrebare procesorul e bun, mai face fata? Daca pun 4 gb ram sa am 10? Am 6 sloturi de ram si pot pune ca sunt ocupate doar 3. Placa video asa imi iau in vara, cu banii ce mai strang in vara de la mama, si de la 3 unchi.

| CPAElites a răspuns (pentru Daryus3k2):

Da poti sta linistit.
Procesorul inca face fata cu briowinking
Eu am un core 2 quad q9505 de 2. 8ghz si nu imi face lag.

| K0sti a răspuns (pentru Daryus3k2):

Habar nu aveti pe ce lume traiti fratilor! Voi stiti ce inseamna o descarcare de cateva milioane de volti prin reteaua de 220 sau prin cablul de internet? Nici mama surselor si stabilizatoarelor nu va scapa! A drac ea de fizica pe care o faceti voi la scoala aia...

Degeaba aveti si Internet...

| CPAElites a răspuns (pentru Daryus3k2):

E ok sistemul.
Sursa este FOARTE BUNA are toate protectiile..Deci poti sta linistit happy
Singurul dezavantaj este PLACA VIDEO care consuma ~200w si are PERFORMANTA foarte slaba.
Strange bani si cumpara un kit de memorie dual channel de 16gb + Placa Video GTX 1070 sau 1080 ( or sa aparea la sfrasitul lunii viitoare ) sau daca nu iti permiti sa dai ~1800 lei poti sa cumperi un gtx 960 ( o sa costa cam ~750 lei la sfarsitul lunii viitoare )

| DryIce a răspuns:

Lol tu nu ai panou sigurante la casa? din alea cu buton? sad ce oameni, nu poate fulgera pc-ul niciodata. Dar paratrasnet nu ai? ce stai in coliba? lmao

| UzOm a răspuns:

Ai nevoie de un stabilizator de tensiune.

| Apocalipsa22 a răspuns:

Ia-ti o sursa care se arde ea intai si nu PC -ul ca si la sigurantele de case, ele se ard primele.

| Daryus3k2 a răspuns (pentru Apocalipsa22):

Pai eu nu prea imi permit sa imi cumpar alta sursa, cum as putea afla daca asta este un buna care sa se arda prima, sau sa se stinga la socuri.

| Apocalipsa22 a răspuns (pentru Daryus3k2):

Cauta detalii despre ea pe net.