| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema la TV legat de semnal. Ma rog, cred ca am avut mai mereu, insa de cand mi-am cumparat un Led Horizon problema e mai rea. La vechile televizoare se vede mai mereu cu purici, sunt modele vechi. La plasma nu e o problema, totul e clar doar ca deseori pierde semnalul. mai ales daca folosesc si internetul. Daca descarc un fisier mare, televizorul isi pierde tot semnalul. Care ar fi problema? Sunt pe RDS iar atunci cand au venit astia sa ma lege la ei, nu au mai schimbat cablul dintre casa si stalp. A ramas cel de la vechea televiziune. Sa fie asta o problema? Sa nu mai zic de canalele HD.

4 răspunsuri:
| BobocelMihai a răspuns:

Daca este prin cablu tv da asta este problema... daca este prin fibra optica nu trebuie sa fie probleme. Un cablu tv adica de daks fisurat pierde semnal mai ales daca nu este bine legat la mufe, spliter, etc. Din cate stiu eu RDS pune numai prin fibra optica. Ai fibra sau cablu coaxial?

| anonim_4396 explică (pentru BobocelMihai):

Cablu coaxial

| BobocelMihai a răspuns:

Schimba cablul se poate sa fie oxidat si la stalp mai ales daca nu este legat la un amplificator cu o carcasa si este legat la un splitter

| KlaudiuRad a răspuns:

Sigur ca da. Daca ai cabluri foarte vechi o sa ai receptie la tv foarte rea. Daca la televizoarele vechi se vedea numai cu purici inseamna ca ai un semnal foarte slab, si atunci la televizoarele hd o sa se intrerupa mai tot timpul. Trebuie sa schimbi cablul tv.