| pinkbutterfly_4904 a întrebat:

AM O PROBLEMA URGENTA! Pe calculator aveam ca sistem de operare Windows xp profesional si am vrut sa-mi instalez windows xp home edition. nu stiu ce am facut, dar acum am 2 sisteme de operare pe acelasi calculator (cele de mai sus). cum pot sa sterg xp-ul profesional si sa-l las numai pe cel home edition?! va rog, ajutati-ma! mentionez ca nu mai am nici cd-ul si nici codul de la versiunea profesional (le-am pierdut), dar le mai am pe cele de la versiunea home edition. AJUTORRR!

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Mai incearca sa reinstalezi odata xp-ul home edition, si cand il instalezi, da-i format partitiei in care instalezi windows-ul.

| titi a răspuns:

Pornesti sistemul in XP Home Edition.Click dreapta pe My Computer>Properties>Advanced>Startup and Recovery>Settings si ai acolo sus la System Startup : Default Operating System. Click pe Edit, se deschide un fisier text, jos ai doua randuri mai lungi.Il stergi pe ala in care apare "Microsoft Windows XP Professional", dar stergi TOATA linia.Inchizi fereastra.O sa te intrebe daca vrei sa salvezi, click YES.Asta e ca sa nu-ti mai apara la start doua sisteme de operare. Dupa aia identifici directorul Windows XP Profesional si il stergi.E bine sa ai instalat programul unlocker de aici http://www.filehippo.com/download_unlocker/ (vezi in dreapta sus iconita verde download) si sa-l folosesti la stergere, pentru ca Windows-ul o sa vada niste fisiere de sistem pe care nu le sterge altfel. Ultimul pas e sa-ti faci ordine in Documents and Settings, sa identifici si sa stergi ce tine de XP pro. Spor la treaba!:-)))

| aleks4ever a răspuns:

Mai incerci odata si instalezi profesional. Probabil ai instalat un windows pe o partitie si celalat pe cealalta partitie (in caz ca ai 2 partitii). Iti recomand sa formatezi ambele partitii si instalezi numai pe o partitie ce windows vrei. Daca nu mai ai professionalul si l-ai pierdut te pot ajuta cu un windows (piratat) si gratis. Contact me la alleks_4_ever (@yahoo.com)

| CynicalCunt a răspuns:

rolling on the floor cand l-ai instalat ai avut mai multe partitii si ai instalat pe alta. Sigur 100% Professional e in partitia C:// pe asta trebuie sa o formatezi.

| pinkbutterfly_4904 explică:

M-am suzati, am gresit, as vrea sa sterg versiunea xp "home edition", nu pe cea "profesional"