| umfistul14 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare va rog frumos sa imi raspundeti daca cunoasteti. Cum pot pune o subtitrare sa mearga pe un LCD Samsung? Filmul ruleaza dar nu ia subtitrarea sad merci frumos astept un raspuns cat mai urgent de 2 zile ma chinui sa aflu raspunsul

Răspuns Câştigător
| alecx4music a răspuns:

Banuiesc ca ai un dvd player...
Ca sa iti ruleze corect subtitrarea trebuie sa aiba numele identic cu al filmului, dar cu extensia.srt sau.sub de obicei se foloseste.srt (tot ce trebuie sa faci este sa redenumesti subtitrare dupa numele filmului. EX: Titanic.avi; Titanic.srt. bafta!

| umfistul14 explică (pentru alecx4music):

Merci frumos! am incercat si asa dar nu prea a mers.Acum fac DVD-uri cu Sothink Movie DVd maker si merge super. Acum sa vad daca merge cum ai zis si tu happy Bafta

| umfistul14 explică (pentru alecx4music):

Inca ceva am uitat sa te intreb.Eu folosesc stick-ul USB de unde pun filmul in LCD. daca fac trick-ul asta denumind filmul ca subtitraea are efect sau imi trebuie musai DVD player?

| alecx4music a răspuns (pentru umfistul14):

Daca codecul lui suporta si subtitrare, o sa mearga. Daca nu merge cu.srt, incearca sa ii schimbi extensia in.sub
Depinde de cum este el facut. Se poate sa nu suporte fisiere de tip text

| umfistul14 explică (pentru alecx4music):

Am rezolvat! Tot ce a trebuit sa fac a fost sa scriu acelasi nume la film si subtitrare, subtitrarea cu extensia.srt Merci mult de sfat! gg

| umfistul14 explică (pentru alecx4music):

Am rezolvat! se pare ca site-ul asta este foarte folositor! merci si bafta tuturor

8 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Subtitrarea nu are cum sa functioneze pe un LCD de nici un fel... subtitrarea ruleaza fie prin semnalul deja inregistrat in pelicula, prin cablu/satelit/etc. fie ruleaza printr-un player CD/DVD/BR.
Mai poti conecta si un PC la TV, caz in care subtitrarea ruleaza prin player-ul pe care il ruleaza sistemul de operare.

Daca folosesti un player fizic (adica nu software, cum ar fi Windows Media Player, KMPlayer, VLC, etc.), uita-te in cartea tehnica daca are suport pentru subtitrari. Daca are, o sa scrie acolo cum poti seta meniul astfel incat sa iti ruleze subtitrarea.

Imi pare rau dar mai mult nu te pot ajuta, in situatia asta, daca nu dai mai multe detalii si nici nu stiu cum poate cineva sa te ajute... dar daca te ajuta careva, mai invat si eu ceva! happy

O duminica placuta! happy

| umfistul14 explică (pentru Yugeen):

Nu am gasit nicaieri in meniu unde sa existe posibiliattea sa bag subtitrarea insa am gasit alta metoda cu Sothink DVD maker imi fac filmele in format DVD care le ia cu tot cu subtitrare si meniu. dureaza cam 2 ore sa fac acest lucru dar se merita.Dupa ce imi termina programul de facut dvd-ul il pun pe stick, stick-ul in LCD si ruleaa foarte frumos filmul. Poate pare rudimentar dar nu am gasit alta posibilitate happy. Merci de raspuns oricum!

| andreicwr a răspuns (pentru Yugeen):

Se pare ca nu stii prea multe despre noile LCD-uri...merg subtitrarile daca faci cum a zis alecx4music...