| djtomy a întrebat:

Am un alt calculator si tot i se incalzeste sursa oare ce poate cauza aceasta problema, cine poate sa ma ajute va rog. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| thecakeisalie a răspuns:

E sigur de la acumularea de praf. Scoate cu grija toate cablurile, deschide calculatorul si fa o poza la cablurile care pornesc de la sursa. Apoi scoate toate cablurile ce pornesc din ea, desurubeaz-o si scoate-o afara. Deschide sursa si curat-o foarte bine de praf, apoi pune-o inapoi exact asa cum ai scos-o.
Nu e foarte greu, trebuie putina atentie. Si da rezultate, desigur.
Succes!

| djtomy explică (pentru thecakeisalie):

Multumsc de ajutor, ma pricep la calculatorea si e problema de-a scoate sursa ca tot eu l-am asamblat, ma gandeam si eu la praf dar m-am gandit sa va intreb, mersi de ajutor primest funda!

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Fie ai praf. Fie e o petarda de sursa. Adica o sursa de 50 lei, cum zice un user ai jos. Eu ma indoiesc ca el isi ia sursa d e50 lei, si nici nu ma mira ca le schimba des, la banii astia. O sursa care sa reziste e de la 200 lei in sus, si nu se emrge dupa numarul de W, cu dupa electronica din sursssa si dupa eficienta. La 50 lei nici nu exista asa ceva.:
ps: se poate incazii si daca ai componente ce consuma mai mult in pc, decat poate oferii sursa.

| djtomy explică (pentru sltlp):

Srsdni cum i-am spus si lui Thecakeisalie ma cam pricep la calcualtore nu sunt pro dar ma descur am 2 PC unul mai vechi si unul nou la asta nou tot eu l-am asamblat si la Intel i5 si AMD Radeon HD 7850 normal ca nu cumpar o sursa de 50lei ca cum ai spus si tu, am cumparto cu 300lei dar calculatorul celalat era 1 meu PC si il foloseste soramea cand vine acasa, in PC ala da e o sursa de 50 lei dar in 2003 era un PC excelet si era foare bun sursa de 50 lei multumesc si tie de sfat daca s-ar putea sa impart 2 panglici si pentru as dea o panglica

| ROB3RT89 a răspuns:

Pai ar fi doua posibilitati, paraful sau coolerul defect!

| Broadband a răspuns:

Prafu e singura solutie
si la mine facea si mirosea si a ars asa, si cand l-am desfacut era plin de praf ventilatorul si nu mai racea si asa se incalzea sursa!

| JustClaudiu a răspuns:

Am avut probleme cu sursa de n ori:
praful(cea mai frecventa).
Daca se invarte coolerul greu, inseamna ca a intrat praf la bobina si trebuie schimbata sursa(aprox. 50 lei) sau daca nu, fa ce a spus thecakeisalie.

| kbej a răspuns:

Ai calculatorul plin de praf incearca cu o pomba sa sufli in el! Funda?

| robitza44 a răspuns:

Eu stiu de ce mi s-a intamplat si mie asa ceva inseamna ca ai problema cu sursa sau cu culeru din spate pls funda?