| Walhalla a întrebat:

Am un calculator de 2 ani si 2 luni..si de vreo o luna, doua se misca cam greu.Coolerul de la procesor se invarte ceva de speriat, de multe ori CPU Usage ajunge la 100%, paginile se incarca mai greu, jocurile merg mai greu...nush..parca a imbatranit.Am pus ceva pasta acu` vreo 2 luni dar nu s-a schimbat mai nimic.De ex.cand intru in FIFA 08, se invarte coolerul ala urat de tot, merge destul de greu si la single player sa nu mai vb atunci cand ma joc in retea.Am citit ca poate fi din bios, voi ce ziceti, ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Asigurate ca e prins bine cooler-ul.Curata praful, mai ales sub cooler(de preferat scoate cooler-ul si cand il pui la loc schimbi si pasta si te asiguri si ca e prins bine.Dai o defragmentare, sterge si tu ce e de sters de prin PC, si da si un scan cu un anti virus bun.Si la Zon@IT acum cateva luni au spus despre virusi care au efectul asta.Folosesc procesorul si ingreuneaza PC-ul.

6 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Daca in perioada asta de peste 2 ani nu ai schimbat sistemul de operare deloc atunci asta poate fi problema si ar necesita o reinstalare de windows sau ce os ai, poate coolerul sa fie putin desprins sau sa aiba un defect si temperaturile sa creasca facand ca pc ul tau sa se miste mai greu.
ruleaza Ccleaner sau defragmenteaza hdd-ul.
Bafta!

| Walhalla explică (pentru WR104):

Stai frate linistit, in 2 ani am instalat de peste 50 de ori win...in ceea ce priveste coolerul, da; am sa ma uit...sa vad. poate asa e

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Reinstaleaza windows-ul.Nu ca ar fi unica solutie, dar e mai simplu.

| Walhalla explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Am tot instalat win dar tot asa face...

| Oana92 a răspuns:

Al meu are 2 luni si cam tot asa face...

| mariass a răspuns:

Daca esti din Bucuresti si vrei sa cumperi unul secondhand, eu il vand pe-al meu. (E laptop.)