| Piikaa a întrebat:

Am un cont de email si acesta a fost introdus ca metoda de aflare a parolelor pentru alte email uri facute de mine. Adica daca nu mai stiu o parola de la email uri, bag acel email si imi trimite un cod si asa pot intra in celelalte si le pot schimba parola. Intrebarea e: cum aflu care erau email urile? Am nevoie pentru un cont de joc, nu mai stiu email ul si nici username ul si stiam ca pot afla de pe email ul de pe care pot recupera, dar cum? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

laughing
Deci, tu ai facut undeva un cont de e-mail, unde "ai bagat in seif" pe un server necunoscut, de nu-se stie-de-unde-din-lume toate username-urile si parolele tale.

FELICITARI!
Acum cel care are serverul are acces la TOATE adresele tale de e-mail si la parolele aferente.
Nici nu trebuie sa se oboseasca cu spartul conturilor tale, le-ai dat TU, voluntar, de buna voie!

Oare la prostie care este parola?
Poate 666?
Sau 0000?

| Piikaa explică (pentru Bula):

Nu te supara, tu ai facut vreun email in viata asta? laughing atunci cand faci un email iti cere alt email ca si recuperare laughing nu mi-a spart nimeni niciun cont. Doamne... mare ti-e gradina si toti prostii ii sar gardul...

| Bula a răspuns (pentru Piikaa):

Nu ma supar.
Tu ai scris: "Am un cont de email si acesta a fost introdus ca metoda de aflare a parolelor pentru alte email uri facute de mine."
Din asta am inteles ca ai un CONT SUPERUSER in care iti pastrezi datele, Este metoda des folosita, dar in conditii de server propriu, securizat (la tine nu cred ca e cazul, dupa modul de exprimare tongue ).

Asa ca, ai ramas singura in gradina Domnului, iar alta data formuleaza-ti exact si clar de inteles intrebarile, daca vrei sa primesti si raspunsurile la fel.

| ziftode a răspuns:

Daca site-ul iti permite (sunt unele care spun si "forgot email" si atunci ii bagi username-ul)
altfel, daca ai sters email-urile de confirmare sau nu ai primit asa ceva si nici nu ai notat, atunci, adios muchachos!

| AnoMg a răspuns:

Depinde ce joc...in setarile acestuia cel mai probabil la sectiunea Profil vei gasi datele de logare, dar depinde de joc, si dupa ce dai sa iti trimita mail pe adresa de rezerva iti vor trimite acel cod si apoi poti schimba parola la contul de pe joc sau la emailul principal. Funda?

| Piikaa explică (pentru AnoMg):

Nu... ziceam ca atunci cand iti faci un email trebuie sa bagi un alt email pentru ca in cazul in care uiti parola, iti trimite cod pe celelalt. Astadar eu am un singur email pe care l-am bagat pentru recuperare la toate celelalte email uri pe care le-am facut, dar voiam sa stiu daca e vreo sansa sa stiu numele email urilor la care l-am folosit pe asta.