| anonim_4396 a întrebat:

Buna!

Am un Desktop HP Omen GT11, AMD Ryzen 5 3600 pana la 4. 2GHz, 16GB, 1TB + SSD 256GB, Nvidia GeForce GTX 1660 Super 6GB

Am doua partitii:
Local Disk C (SSD) - 80GB free din 237GB
Local Disk D (HDD) - 760GB free din 930GB

Imi place sa ma joc si mi-as dori pe viitor sa pot instala mai multe jocuri pe SSD.

Am instalat 2, 3 jocuri si pe HDD, dar jocurile care depasesc 30GB mi-as dori sa le instalaz pe SSD.

Nu sunt o persoana care instaleaza multe jocuri, pana acum mi-am oprit doar doua care mi-au placut foarte mult pe SSD si inca vreo 3 pe HDD.

Ma intrebam daca merge sa instalez un nou SSD cu mai multa memorie.

5 răspunsuri:
| MihaElla2020 a răspuns:

Vreau sa mentionez ca am 256 GB PCIe NVMe M.2 Solid State, sau daca se poate adauga un alt SSD, dar am desfacut carcasa si din pacate nu cred ca este posibil. Mai am un loc liber doar pentru un HDD.

| flixbuster a răspuns (pentru MihaElla2020):

Poti inlocui HDD-ul de 1TB cu SSD de 1, 2, 4, 6 TB (cat te tine punga) dar de 2.5" (deci de dimensiunile unui HDD de laptop, nu placuta ca si RAM-ul cum sunt cele M.2). Este un compromis acceptabil - viteza mai buna ca HDD dar nu la fel de buna ca SSD NVMe M.2.

| MihaElla2020 a răspuns (pentru flixbuster):

Mai degraba as schimba SSD-ul si as cumpara unul de 2T, chiar daca asta ar insemna sa-mi instalez iar sistemul de operare. Am cumparat Windows 10.

| MihaElla2020 a răspuns:

As vrea sa cumpar un PS5 si sa-l conectez la pc. Iar jocurile sa fie instalate doar pe acesta. Prefer sa folosec mouse-ul si tastatura cand ma joc. Doar ca nu am un monitor foarte performant. Si nu stiu cat de compatibil este desktop-ul meu cu un PS5. Cu ocazia asta as instala jocurile doar pe PS5 si m-as juca la PC. Am un monitor Asus Designo de 27 inch si doar 60 Hz. Am nevoie de un monitor 4K?

| MihaElla2020 a răspuns:

Dar ce parere aveti de un SSD extern?