| baciumarian a întrebat:

Buna am un sistem genius sw 5. 1 3000 si am 3 cabluri in spate care vin legate la calculator fr sub si rr asa se numesc si cablurile acelea vin la calculator ca sa mearga subuferu mi-am pierdut manualu de utilizator si nu stiu cum sa le leg un cablu care intra la calculator e negru unu e verde si unu portocaliu celelalte care vin la subufer sunt rosu si alb are vreo importanta cum le leg?

1 răspuns:
| alecx4music a răspuns:

Deci uite cum trebuie sa le legi:
Ai 3 mufe (jack-uri) de 3, 5 mm care trebuie sa intre in placa de sunet. cate un jack pentru fiecare 2 boxe.
fr inseamna front left - fata stanga
fl - front right - fata dreapta.
De obicei culorile mufelor sistemului se potrivesc cu cele ale placii de sunet, in afara de ala negru care este subwoffer-ul si inca o boxa. Deci bagi verde la verde, portocaliu la portocaliu (rosu sau roz in unele cazuri) si negru la mufa care iti ramane. Nu-i nici o problema daca le bagi gresit, numai ca o sa auzi canalele schimbate intre ele. In loc de stanga poti sa auzi dreapta...
Banuiesc ca la placa de sunet ai un programel. Ala trebuie sa fie pornit ca sa iti mearga toate canalele. Si cu ala poti sa le si testezi daca se aud toate si sunt asezate corect.
Multa bafta!