| anonim_4396 a întrebat:

Aş avea câteva întrebări: 1. Ce e Linux? Un copil mi-a zis că cică e hack de intrat în PC oh go on eu sunt aproape sigură că e program de operare ( ca Windowsul ). 2.Cum îmi protejez PC-ul? ( adică ca cineva să nu îmi intre in PC ) 3.Cum îmi protejez parola de Yahoo Messenger? 4.Există hackuri care pot sparge parola de messenger ( răspundeţi doar prin da sau nu aici ) ? 5.Cum îmi pot proteja adresa IP ca nimeni să nu o afle?

Mulţumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

1. Linux este un sistem de operare, aparut de ceva timp ca o alternativa gratuita la windows.
2. PC-ul il protejezi in primul rand printr-o activitate precauta (adica sa nu salvezi, deschizi, instalezi tot felul de bazaconii). Si cu un antivirus (nu conteaza de care, e ok si unu free ca sa nu ai batai de cap cu licenta, dintre care eu iti recomand:
http://www.filehippo.com/download_avg_antivirus_32/
si un firewall:
http://www.filehippo.com/download_zonealarm_free/
3 - 4 - Probabil ca exista, dar cine are atatea cunostinte si isi pierde atat de mult timp pentru asa ceva, cu siguranta face asta pe o miza mai mare, nu pentru a-ti face tie rau.
Totusi iti recomand sa pui o parola cat mai complicata (nici chiar o povara de 30 de litere, dar ceva care sa nu fie usor de ghicit).
5. Adresa IP e un fel de a spune unui protocol, nu ai ce face cu ea si nici altcineva, orice site pe care intrii iti poate verifica ip-ul, dar nu este nici o problema in asta.

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

1. Linux, de fapt corect ar fi GNU Linux deoarece linux este un nucleu ce se bazează pe unix, deci incompatibil cu mersi-dos(alias windows de azi), și este un sistem de operare ce este cunoscut mai mult pentru versiunea de server decât pentru desktop, unul din avantalele lui fiin faptul că e gratuit șßi se poate instala și folosi fără restricții dar si pntru faptul că e imun la virușii de windows, din simplul motiv că nu poate rula executabiloe(.exe) dar este și mai stabil ca server decât windows-ul motiv pentru care este folosit mai mult ca versiune server.
Până și android-ul are nucleul de linux sau chrome os.
2. Pentru windows recomand un antivirus cu licență și un firewall dedicat, precum și dezactivarea unor servicii cum ar fi remoute registries, remoute assistance sau ssdp discovery services.
3.O metodăeficientă este alegerea unei parole ce cuprinde atât litere mari căt și cifre și să fie cât mai lungă și altipică.
4.Singurul hack care poate sparge să zic așa este un keylogger sau așa numitele programe de spionat ce sunt adesea văndute sau le găsești pe poste de cadou în unele windows-uri piratate ca black edition sau știu eu care îl gasești pe net cică windows xp vista loock, updatet, windows borg sau alien edition.
5.ip-ul nu ai cum și chiar dacă îl află nu prea mai are ce face cu el că acum ip-urile au devenit dinamice și seciritatea se bazează mai mult pe adresa mac.
Numa bine și dacă mai vrei detalii despre linux aruncă o privire la mine pe site că e mult de zis, acolo vei găsi un istoric scurt și aqlte chestii ce s-ar nputea să te intereseze.Succes

| cypryan11 a răspuns:

1.Linux e sistem de opereare
2.Nu iti poate intra nimeni in pc decat daca ii dau tu voie, adica sunt programe speciale
3. Puneti o parola foarte buna
4.NU

| Bobo3656 a răspuns:

Linux este un fel de windows, cele mai multe programe , cum ar fi android se bazeaza pe linux.
La protejare iti trebuie un antivirus si cateva setari , scrie asta pe google si gasesti.
Si da exista programe de spart id

| Bobo3656 a răspuns:

Linux este un fel de windows, cele mai multe programe, cum ar fi android se bazeaza pe linux.
La protejare iti trebuie un antivirus si cateva setari, scrie asta pe google si gasesti.
Si da exista programe de spart id

| Bobo3656 a răspuns:

Linux este un fel de windows, multe sisteme de operare cum ar fi android se bazeaza pe linux
Iti trebuie un antivirus si niste setari, scrie pe google si gasesti
DA exista astfel de programe