| onlychengs a întrebat:

As dori sa folosesc internetul prin cablu, doar ca nu stiu cum sa introduc niste ip-uri de la firma de la care am internet. Am incercat asa: control panel - network and internet - network and sharing center - set up a new connection/network - connect to the internet - broadband (pppoe), dar aici imi cere un username si o parola. Am intrebat la firma de internet care este aceasta si mi-a zis ca nu am nevoie de asa ceva, datele acestea fiind pentru o conexiune wireless. Acum nu stiu ce sa spun, toate tutorialele de pe internet au spus ca este o conexiune prin cablu...
Cum as putea sa ma conectez prin cablu? Mentionez ca mi s-a dat de la firma de internet ip-ul, netmask, gateway, dns, adns, adresa mac.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mai incerca toate rahaturile de tutoriale in romana. Uite, primul ochit, primul gasit: https://www.youtube.com/watch?v=sRVpHPlSkP4

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai daca ti s-a dat IP samd, atunci nu e PPPOE. Configurezi o conexiune broadband clasica, cel mai probabil.

| onlychengs explică (pentru GabiDumitrescu):

Https://www.youtube.com/watch?v=0mL3T7V5oK8 am incercat cu tutorialul asta. Efectiv toate de pe Youtube sunt exact asa. Nu stiu cum se configureaza conexiunea broadband clasica. Poti sa imi dai cateva explicatii, te rog? Chiar nu stiu...

| onlychengs explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu merge...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru onlychengs):

Si de la firma ce zic baietii? Cit e sa iti trimita pe cineva ca sa rezolve problema la fata locului?

| onlychengs explică (pentru GabiDumitrescu):

Pana la urma am cumparat un router nou ca sa folosesc iar wifi-ul. Nu stiu daca te interesa dar am zis sa te tin la curent laughing Multumesc pentru raspuns. O sa iti declar raspunsul castigator big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru onlychengs):

Pai aveai router deja si nu ai mentionat? Cred ca era destul de importanta treaba asta, nu de alta. Da, bine ca ai facut un update la situatie. Nu mi-era musai sa iau funda, dar multumesc oricum.winking

| onlychengs explică (pentru GabiDumitrescu):

Chestia este ca routerul era stricat, eu nu eram 100% sigura de asta pentru ca de fiecare data cand sunam la internet sa spun ca nu merge netul isi revenea routerul laughing Pana la un moment dar eram 100% sigura ca e problema de la ei, dupa am zis sa fac un test sa vad daca merge netul prin cablu. S-a dovedit sa fie de la mine problemalaughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru onlychengs):

Aha, bingo! Si ce router nou ai luat? Abonamentul e mai mare de 100 Mbps? Daca ziceai din timp iti trimiteam eu un router moca de 100.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru onlychengs):

Nu mai incerca toate rahaturile de tutoriale in romana. Uite, primul ochit, primul gasit: https://www.youtube.com/watch?v=sRVpHPlSkP4