| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna, as dori sa invat programare, nu stiu daca e termenul corect, sunt pasionat de chestia asta insa nimeni nu mi-a explicat de unde sa incep, ce sa invat si ce software sa incerc pentru incepatori.

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu esti pasionat de chestia asta inca, doar daca vei reusii sa treci peste toate probleme care urmeaza. Un programator nu stie un anumit limbaj de programare, ci stie bazele programarii, si le aplica la orice limbaj, se adapteaza, etc. Pentru inceput ti-as recomanda C, C++, astea mi s-au parut mai usor de inteles.

| JicaContra a răspuns:

"nimeni nu mi-a explicat de unde sa incep, ce sa invat si ce software sa incerc pentru incepatori"

din start esti pe langa, scuza-ma ca iti spun
cea mai cea TOTAL cioca JMEKERA de raspuns:
GOOOOOOOOOOOOOOGLE
https://www.google.com/search?q=programare+de+la+0+pe+gratis

| GigiCelMaiPeste a răspuns:

Depinde de ceea ce vrei sa faci. Daca tu esti interesat de dezvoltarea web, atunci va trebui sa inveti cu limbajele HTML si CSS(care NU sunt limbaje de programare), apoi va trebui sa inveti si un limbaj de programare, in functie de ce vrei mai exact. De exemplu, Javascript este un limbaj de programare pentru programarea client-side(sau front-end, adica ce vede/cu ce interactioneaza utilizatorul) sau alt limbaj de programare ar fi PHP care este un limbaj server-side(sau back-end, se ocupa cu logica din spatele website-ului, colectare de date, conectari cu baze de date etc.). Daca alegi sa inveti PHP s-ar putea sa ai nevoie si de un limbaj de gestionare a bazelor de date(SQL spre exemplu, din nou, NU este un limbaj de programare). Nu este neaparat sa inveti ambele limbaje de programare, doar cel de care ai nevoie. Mai sunt si alte limbaje cu care poti face web development, cum ar fi Python(folosind un framework numit Django, sau Flask) sau chiar C/C++ de exemplu, insa acestea nu sunt prea recomandate mai ales incepatorilor.

Daca nu te atrage web developmentul poate te atrage software developmentul, unde sunt o gramada de limbaje de programare, cum ar fi Java(a nu se confunda cu Javascript, nu au legatura), C/C++, Python, C#, Swift, Kotlin etc.
Swift, alaturi de Objective-C sunt cele mai populare folosite pentru dezvoltarea de aplicatii pentru sistemul de operare IOS.
Kotlin poate fi folosit pentru dezvoltarea aplicatiilor pentru sistemul de operare Android.
Java se poate folosi pe toate platformele(IOS, Android, Windows, Linux...)
Dintre toate acestea recomand Python pentru incepatori, este usor de inteles si are o sintaxa simpla, asemanatoare cu limba engleza.

Pentru game develoment poti folosi Java, C++ sau C# daca vrei sa inveti sa faci jocuri mai complexe, insa daca vrei sa creezi jocuri simple 2d sau chiar 3d(dar cu grafici destul de slabe) poti folosi Python(modulul Pygame sau Panda3D).Poti de asemenea sa faci jocuri simple si in browser(folosind javascript, un limbaj destul de usor).

Daca doresti sa lucrezi cu componentele hardware atunci te vei orienta catre C sau Limbajul de Asamblare(insa fiind incepator nu cred ca iti doresti asta)

Nu exista un anumit software pentru incepatori, probabil de refereai la un IDE(Integrated Development Environment, adica un program in care poti scrie sau executa codul).

Pentru dezvoltarea web poti folosi Sublime Text 3 sau Brackets.Desigur, mai sunt multe insa eu le-am folosit pe acestea doua si mi se par destul de bune.

Daca doresti sa scrii cod in Python, poti folosi IDLE(vine cu Python, este im program in care scrii cod si fiecare linie scrisa este interpretata, pe rand).

Pentru Java poti folosi Eclipse. Pentru C/C++ poti folosi Code::blocks, pentru C# poti folosi Visual Studio(are mai multe variante dintre care una gratuita).

Resurse: codecademy.com(unele cursuri sunt doar pentru varianta Pro, insa primesti 7 zile de la inregistrare Pro gratuit).
sololearn.com(un site excelent, poti invata toate limbajele mentionate mai sus, de asemenea au si aplicatie pentru mobil).
cplusplus.com(daca vrei sa inveti c++).
freecodecamp.com
Canale de Youtube:
-Traversy Media
-Derek Banas
-Girrafe Academy
-freeCodecamp

De asemenea, s-ar putea sa dai de obstacole in timp ce inveti insa nu trebuie sa te dai batut cand dai de ele. Nu exista programator sa nu fi dat de probleme sau care sa rezolve orice din prima incercare, deci este normal sa gresesti si sa nu iti dai seama din prima, deci nu te da batut.

Sper ca ai inteles ce ti-am scris si sper ca nu am omis nimic.
Bafta!

| Doodleskull a răspuns:

Caută pe google "Windows form"
Folosești ca limbaj C#
Sper sa te ajute, faci niste interfete foarte interesante cu el
Cauți pe net toooot ce îți trebuie, pot sa te ajut, rapsund la mesaje?