| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un aparat foto nou. M-am gandit sa-mi iau nikon d3100 dar mi se pare ca este cam scump dar totusi cred ca merita. Ce aparate foto imi recomandati intre 10-15 milioane?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Si acum pentru 200 de lei in plus pentru varianta body de la Nikon D3100 eu zic ca tot Nikon este varianta cea mai buna. Totusi uite aici alte 2 aparate DSLR
Sony Alpha A390 + Sony SAL1855 DT 18-55mm f/3.5-5.6 SAML
http://www.talksmart.ro/......-saml.html

Fujifilm FinePix HS20EXR
http://www.cel.ro/index.php?main_page=product_info&products_id=75338
Succes!

| Smileee607 a răspuns (pentru neluL):

Si eu m-am gandit tot la acest fujifilm.multumesc pentru ajutor

| neluL a răspuns (pentru Smileee607):

Cu placere! bye, bye wave
(Fujifilm FinePix HS20EXR are 16Mpx ->e super raportul calitate/pret)

| lixu16 a răspuns:

Buns, In primul rand pentru ce iti trebuie aparatul? pentru o treaba profesionala sau casa familie amintiri etc? Daca a nevoie de un aparat profesional iti recomand sa te hotarasti foarte,, greu`` pe care il vrei adica mai pe romaneste sa nu te grabesti sub nici o forma. Ar fi inutil sa iti dau exemple acum de aparate profesionale de calitate. sunt,, n`` variante. Daca mergi si ai nevoie doar de un aparat pentru casa familie etc... eu zic ca nu ai nevoie si iti e arhi mega ultra etra si cum vrei tu de suficient un model din gama compacta! Si spun asta deoarece aparatele din cama compacta nu prea se deosebesc inre ele dpv al fotografiilo r propriuzise. Adica tot ce este de la 10 megapixeli in sus face cam aceeasi treaba ( gen cam aceeasi calitate aproximativ a pozei o ve avea) cu mici exceptii greu sesizabile daca nu ai un ochi format si profesionist) Bun... problema cand alegi un aparat compact e in functie de firma, si aici pot sa iti dau cateva sugestii:
1depinde pe ce sistem de energie vrei ( baterie incorporata sau acumultori )
2 memoria pe care o suporta ( pana la cati GB poate fi cardul)
3 zoom-ul
si 4 aspectul ( aici gustiurile nu se discuta, fiecare alege ce ii place.
Poate multi ar fi pus pe primul loc MP-xeli dar parerea ea in legatura cu acestea am spus-o mai sus ( de la 10 mega in sus nu orea se observa diferente)

Acum eu a-si alege asa:
la 1 baterie litiu ion
la 2 un aparat la promotie sau nu dar cu un card sd de minim 2 GB
3 Zoom de 5 x e arhi suficient( repet pentru aparate de gen poze familie amintiri etc)

Acum O gama buna ar fi colpix de la NIKON
( eu pe asta a-si opta)
Samsung
Sony
Fuji
si lista poate continuaa la nesfarsit.

In concluzie depinde numai de tine in ce scop vrei sa folosesti aparatul.
PS.
Nu te gandi ca daca vei un aparat pentru poze obinuite si aici iar ma repet poze cu familia in vacanta amintiri etc si vrei sa mergi pe unul DSLR crezand ca cine stie ce maga ultra diferenta va fi intre poze. Si inca ceva cu un aparat profesional trebuie sa stii sa lucrezi altfel l-ai achizitionat cam aiurea.
Sper ca te-am ajutat macar putin si sper sa faci alegerea orecta. Mult succes!